• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Hayatın Amacı Mutlu Olmak Değildir ( 3 )

 (gtag.js) Geçen hafta Marmaris'te tatilde bir hanım ile sohbet ederken, hayattaki amacının ne olduğunu sordum, İki çocuğunun mutlu olmasını istediğini söyledi. Durdum ve düşündüm, mutluluk bir amaç mıdır?

Daha sonra Antalya'da iki hemşire hanımla sohbet ettiğimde insanın hayatındaki amaç ve hedeflerinin olmasının ve beş yıl sonra hayatta nerede olacağını planlaması ve çalışmasının sağlayacağı yararlarını konuştuğumuzu hatırladım. Bu hedeflere ulaştığındaki duyacakları mutluluk duygusunu aklıma getirdim.


Şunu fark ettim ki; Toplumumuzda insanlar hayatın amacının mutlu olmak veya mutluluğa ulaşmak olduğunu düşünüyorlar. Bu bazen bir saplantı haline geliyor.

Günümüzdeki hızlı tüketim anlayışı ile mutluluğu yakalama çabası bir araya geldiğinde, İyi bir telefon alınca, marka bir arabamız olunca veya ev aldığımızda mutlu olacağımızı düşünüyoruz. Beklenti ve tüketim anlayışımızın etkisi ile yaşadığımız birçok şeyi/anı kaçırıyoruz.

Kişisel Amaç/hedefler ve Mutluluk:

Her insanın hedef ve amaçları olmalıdır. Bu hedef ve amaçlara ulaştığında insanın mutlu olması doğaldır. Bununla birlikte insan eylemlerinin ve davranışlarının sonucunda mutlu ve mutsuz olur. Mutluluk eylem ve davranışların sonucunda elde dilen bir sonuç veya çıktıdır.

Mutluluk yalnızca hedef ve amaçlara ulaşıldığında elinize geçecek bir çıktı değildir, hayatın her anında yaşayabileceğiniz bir duygudur. Bu duygunun paranızın çok olması veya az olması ile alakası yoktur.

Antakya'da verdiğim bir seminerde, delikanlı bir üniversite mezunu hayatta bir amacı olmadığını söylemişti. Onun bir arayış sürecinde olduğunu içimden geçirmiştim.

Her insan kendi hayat amaç ve hedefini kendisi belirlemelidir. Bu kişisel bir alandır. Neden var olduğunuzu ve neden yaşadığınızı, bu hayattan ne beklediğinizi, beklentilerinizi kendiniz düşünmelisiniz.

Para sahibi olmak, makam sahibi olmak, yönetici olmak, yeni dil öğrenmek sizin için hedefler olabileceği gibi, bir başkası için resim yapmak veya beste yapmak amaç olarak belirlenebilir.

Bu amaçlara ulaşmak için, zamanınızı, çabanızı ve tüm enerjinizi harcayarak, hayatı yaşamayı kaçırmayınız.

Mutluluk isteklere ulaşma durumudur. Zihinsel ve duygusal bir yeterlik halidir. Bu durumda beklentileri ortaya koyarken bu beklentileri, kişisel hedefler ile karıştırmadan yaşadığınız her anda beklentilerinizi küçük tutarak ve beklentilerinizi pozitif yönde belirleyerek elde ettiğiniz çıktılardan mutluluk duygunu elde etmeniz mümkündür.

Yardımsever olmak, faydalı olmak, şefkatli olmak ve mutlu olmak;

Mutluluk beklentilere ve istekler, ihtiyaçların karşılanması ile elde edilen bir doyum halidir, çıktıdır. Mevlana mutlu olma yolunu anlatırken beklentilerin yüksek olmamasını ve insanlar ile olan ilişkilerin yapıcı olması gerekliliğini anlatmaktadır.

Fazla bir şey isteme ve hiç kimseden de fazla olma
Melhem ve mum gibi ol, iğne gibi olma
Eğer hiçbir kimseden sana fenalık gelmesini istemezsen
Fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma

Eğer eşinize, sevgilinize iyi davranırsanız, size döngüsü pozitif olduğunda mutlu olursunuz ve karşınızdaki kişiyi mutlu edersiniz. Açıkçası sizin eylemlerinizin çıktısı sizi mutlu veya mutsuz eder.

Doğal olarak karşınızdaki kişinin eylem ve davranışları sizi mutsuz edebilir, buradan hareketle düşüncelerinizin anlamlı, yararlı, yardımcı olmak üzerine kurduğunuzda mutlu olma olasılığınız artacaktır.

En çok sevdiğiniz, anne, baba, eşinizi bir an durun ve gözlerinizi kapatarak düşünün, "Ona en son hangi güzel sözü söylediniz" Eğer hatırlamıyor ve hatırlamakta zorluk çekiyorsanız. Onu küçük eylem ve sözlerinizle mutlu edip etmediğinizi düşünmelisiniz. Cevabınız olumsuz ise lütfen durun ve düşünün, sessizce hayatta neler kaybettiğinizi anlamaya çalışınız.

Hayat sadece beklenti içinde olmak değildir, başkalarının da beklentileri olduğunu düşünmektir. Hayatta mutlu ettikçe mutlu olma şansınızı kaçırmayın.


Süreç yönetiminde içsel mutluluk, dışsal uyarıcılardan daha önemlidir ve kendini tanımakla yakından ilgilidir. Sizi olumsuz etkileyen dışsal unsurlar ile olan ilişkilerinizi nasıl yöneteceğiniz kişisel tecrübe ve beklentileriniz ile ilgilidir. Yönetim şekli başarınız kişisel doyumunuzu doğrudan etkileyecektir.

Yaşadığınız toplumda faydalı insan olmak, yardım etmek ve şefkatli olabilme çabası ile çevrenizdekileri mutlu edebileceğiniz gibi sizde mutlu olabilirsiniz.

Küçük beklentiler anı ve zamanı yaşamak, büyük beklentiler ise hedef, amaçlara bağlı olarak düşünülürse konuyu anlamayı kolaylaşır.

Aslında şükür kavramı ile mutluluk arasındaki bağ vardır. Yürekten şükür ederken sahip olduklarınızın kıymetini ve anlamını düşünmeniz beklenmektedir. Kaybetmeden sağlığın, kör olmadan görmenin, sevdiğinizle bir arada iken onunla yaşadığınız anın kıymetini bilmek ve bunun değerini anlamak gerekiyor, şükür bunun sonucu olmalıdır. Şükür mutlu olduğunu anlamak ve bunu ifade etmektir.

Kendini Bilmek ve Farkındalık;

Kişinin beklentilerini belirlemesi, egosunu ve duygularını kontrol altına alabilmesi için kendini bilmesi gereklidir, çevresinde olanlardan duygularının ve aklının nasıl etkilendiğini ve buna nasıl tepki verdiğini bilmesi önemlidir.


Kendini bilmeyen, tanımayan ve farkındalığı düşük olan insanların beklentilerini gerçekçi belirlemesinde güçlük olacağı kabul edilebilir bir gerçekliktir.

Yıllar önce orman içinde yer alan bir yer altı karargâhında çalışıyordum. Bir gün dışarı çıktığımda "Erhan Abi burası çam kokuyor" dediğimde, aldığım cevap düşünmeme neden olmuştu. "Burası Çam ormanı, her zaman doğal olarak kokuyor". Koku orda idi farkında olmayan bendim. Yıllarca o güzelliğin tadına varamamıştım ve kaçırmıştım.

Lütfen bir parka gidiniz ve oturunuz, gözlerinizi kapatarak iki dakika çevredeki sesleri dinleyiniz.

Farkında olmadığınız kuş ve birbirine karışan çocuk seslerini fark ediniz.

Daha sonra gözleriniz kapalı iken çevreyi koklayınız, çiçek veya farklı kokular fark edeceksiniz.


Gözünüzü açtığınızda bu kadar detayı ve güzelliği kaçırdığınızı anlayacaksınız.

Neden diye sorup, bir düşünmek gerekmez mi?


Aslında beklentilerimizi ne kadar yüksek tutar ve mutluluğu ne kadar çok kovalarsak o kadar az mutlu oluyoruz. İyi bir iş, bol para ve daha iyi yaşam şartlarına sahip olma beklentisi ve amacı ile ilişkilerimizi ve yaşacağımız anları feda ederek aslında birçok mutluluğu feda ediyoruz.

“Bil ki mutluluk ve lezzet içtedir, dışta değil. Mutluluğu köşk ve kulelere sahip olmakta arayanlar aptaldır.” Mevlana

Mevlana'nın sözüne baktığımızda çağlar değişse de insanın duygu, akıl ve fizik olarak değişmediğini, günümüzde değişenin yalnızca bilgi birikimi ve teknoloji olduğunu anlıyoruz. O zamanda mutluluk kişinin kendini bilmesi ve beklentileri ile ilgiliydi. Bugün de aynı.

Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz, bir çocuğun gözlerinin içine bakın. Çünkü bir çocuğun bir yetişkine her zaman öğretebileceği üç şey vardır;
1.Nedensiz yere mutlu olmak…
2.Her zaman meşgul olabilecek bir uğraş bulmak…
3.Elde etmek istediği şey için var gücüyle savaş
mak. Paulo
Coelho

Mutlu olmak için küçük çocukları izleyin ve taklit ediniz. Çünkü onlar içten ve gerçekten duygu ve beklentilerinde samimidir.

Saygılarımla
Fikret GÜZELLER

Yazıyı beğendiyseniz, lütfen sayfanın altındaki bağlantılardan yararlanarak dostlarınız ile paylaşınız. 

Kaynaklar
Doç. Dr. İbrahim Arslanoğlu G.Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi, Mevlana’nın  aşk ve insan felsefesi,
https://starfikir.com/2019/02/28/mutluluk-ile-ilgili-guzel-sozler/