• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Türkiye (M)

(gtag.js)Türkiye (M)  
                                               
 Sözcü gazetesi yazarı Deniz ZEYREK köşesinde Millet İttifakının isminin değiştirilmesini Türkiye ittifakını gündeme getirmişti. TÜRKİYE İTTİFAKI yerine TÜRKİYEM ÇÖZÜM BİRLİĞİ kullanımının muhtemel etkilerini ele almak istiyorum. Kelimeler insan ağzında doğar, kulağında ölür. Kelimeler ölürken duyular aracılığı ile algılarımızı, kararlarımızı etkiler.

İyelik ekleri veya sahiplik ekleri,

Dilimizde benim veya bizim olduğunu anlatan eklerin kullanımı ile sahiplik durumu veya taraf olduğu ifade edilmektedir. Örneğin araba, arabam, oğul, oğlum, can, canım, sevgili, sevgilim gibi..
Siyasi rekabette TÜRKİYE yerine TÜRKİYE(M) kullanımın seçmen algısında ve kararlarında bilişsel ve duygusal etkileri olacaktır.

Bilişsel ve duygusal mesajlar,

Bir kelimenin sonuna koyduğunuz(M) eki bilişsel mesaj olmasının yanı sıra kişilerde duygusal etkiler oluşturur. Her kelimenin bilişsel anlamının yanında toplumların, kişilerin o kelimelere yüklediği duygusal anlamlar söz konudur.

Bu kelime öbeklerine "Duygusal kavramlar" denir. "Bay Kemal, Özgül ağırlığı olan parti" kavramlarına baktığınızda bilişsel mesajların yanında topluma yetkin olmama veya yeterli oy almayan parti algısını oluşturmak için kullanıldığını anlayacaksınız. Bu nedenle ittifak isminin seçimi çok basit bir konu değildir.

İttifak isminin seçiminde kelimelerin bilişsel mesajının yanı sıra duygusal etkileri de düşünülmelidir. İsimde kullanılacak her kelime için geçmişe bağlı veya geleceğe yönelik duygusal etkilerin oluşması ve seçmenin kararında etkin olabilecek faktörler dikkate alınmalıdır.

Bu nedenle İttifakın ismini adım adım inşa ederken ilk adımda TÜRKİYEM kullanımını yorumlayacağım.

Koruma,

Kişiler sahip olduklarını araba, ev, sevgili vb koruma eğilimindedir. TÜRKİYEM Kelimenin sahiplik eki ile birlikte kullanılması ile kişi karşısındakine ve kendisine aynı sahip olduğunu, sevdiğini koruyacağını söylemektedir. TÜRKİYEM kelimesi aynı zamanda Vatan ile bağlantılı algılanacağı için vatanın korunması isteği öne çıkabilecektir.

Koruma diğer bir deyişle savunma anlamını çağrıştırmaktadır. TÜRKİYEM ittifakına destek olmayı düşünen seçmenin duygusal bağı daha kolay kurması ve fikirlerini savunmasını kolaylaştırması söz konusu olabilecektir.

Aidiyet duygusu ve Taraf Olma,

Aidiyet duygusu, İnsanın temel sosyal ihtiyaçlarından biri olan aidiyet duygusu, bir gruba, ülkeye ya da kişiye bağlanmak anlamına gelir.

TÜRKİYEM kullanımı ile kişi duygusal olarak kendisini yeni ittifaka ait hissettiğini ve bu duygusal bağlanmanın neticesinde taraf olduğunu söylemektedir. Futbol seyircisinin Fenerbahçeliyim, Beşiktaşlıyım derken yaşadığı duygusal bağlılık ve taraftarlık duygusuna benzer bir duyguyu seçmenin hissedebilmesi beklenmelidir.

Sahip çıkma, Sevme,

Çocukluktan itibaren vatan ve millet sevgisi kişilere verilir. Bu birikimin etkisi ile bazı kavramlara karşı insanların olumlu eğilimi ve duygusal bağlılıkları söz konusudur. Vatan, Millet, bayrak gibi kavramlar bunlara örnek olarak sayılabilir. Türkiye(M) kullanımında ülkenize sahibi olduğunuzu söylerken, duygusal olarak Türkiye'yi sevdiğinizi İfade etmektesiniz.

TÜRKİYE(M) kelimesini kullanan seçmen kitlesi değerlendirmelerini yaparken milliyetçilik, vatan sevgisi gibi önceden oluşmuş algı filtrelerini bilinçdışı olarak karar sürecine taşıyacaktır. Bu sevginin, bağlılığın duygusal anlamda algılamaya katkı sağlaması anlamına gelir.

Yazdıklarımı anlamak ve yorumlamak için lütfen gözlerinizi kapatınız ve üç defa derin nefes alıp bıraktıktan içinizden hislerinizi dikkate alarak TÜRKİYE ve TÜRKİYEM kelimesini tekrar ediniz. Hangi kelime size sıcak geldi ise algınızın o kelimeye daha açık olduğunuz yorumunu yapabilirsiniz. Bu pratikten sonra "TÜRKİYE" olarak kullanımında dışarıdan bakıldığı, bir parçası olunmadığı, duygusal bağ olmadığı, sahiplik ve aidiyet duygusunu yansıtmadığını düşünebilirsiniz.

Çözüm,

Çözüm kelimesini kullandığınızda insanın aklına doğrudan sorun veya problem kelimesi gelecektir. Çünkü insan zihnindeki eski yaşanmış tecrübelerden dolayı çözüm varsa sorun vardır çağrışımı yapılacaktır. Siyasette ittifak yapan partilerin bugüne kadar yaptıkları toplantı ve konuşmalarda sorumlara çözüm için bir araya geldiklerini ifade etmişlerdir. Bu nedenle çözüm kelimesi ittifakın amacını öne çıkaracaktır.

Seçmen ülkede yaşanan ekonomik, siyasi, iç ve dış sorunlardan dolayı siyasetten beklenti içine girmiş ve hissettiği, yaşadığı sorunlara çözüm beklemektedir. İktidarın yaşattığı veya çözemediği sorunlara çözüm olunacağı anlatılmış olunacaktır. Çözüm kelimesinin kullanımıyla seçmenin beklenti, korku, endişe, hayal kırıklığı ile oluşan olumsuz düşüncelerinin çözümünün ittifakta olduğu ön fikri oluşturulacaktır. Her insan farklı algılar ve düşünür. Bu nedenle çözüm kelimesi her seçmen için farklı bir anlam içererek, seçmenleri farklı yönlerden ittifaka doğru eğilim almasına neden olabilecektir.

Barış, özgürlük, zenginlik, kardeşlik, demokrasi gibi kavramların insan algısında olumlu yönlendirme gücü vardır. Çözüm kelimesi bu duygusal kavramlardan biridir. Çözüm kelimesinin kullanımı ile sorundan, bedel ödemekten kaçan ve yorulan insanlara olumlu karşılayacakları bir kelime ile yaklaşılmış olunacaktır.

Birlik,

İttifak kelimesi askeri çatışmalar da yaygın olarak kullanılan ve askeri gücü, cepheleri çağrıştıran bir anlam taşımaktadır. Birlik kelimesi ise telaffuz edildiğinde insanın iç dünyasında olumlu etkiler oluşturan bir kelimedir.

İnsanlar doğuştan itibaren bir arada olmaya ittifak yapmaya, bir toplumun parçası olmaya yatkındırlar. Siyasi iktidar uzun yıllardır ötekileştirme politikaları ile seçimlerde seçmen kitlesini bir arada tutmuştur. Birlik kelimesi ise ötekileştirme kelimesinin tam tersi bir çağrışım yapmaktadır. İnsanların bir araya gelmesi ile güç birliğinin oluşacağı algısını kuvvetlendirmektedir.

Amaç Savaşmadan Kazanmak Olmalıdır,

"TÜRKİYEM ÇÖZÜM BİRLİĞİ" olarak kullanıldığında aidiyet, sahiplik, taraf olma, koruma ve sorunlara çözüm için bir araya gelmeyi ifade edeceğinden TÜRKİYE İTTİFAKI yerine kullanılmalıdır. Bu şekilde kullanımının seçimde işbirliğine karşı çıkan seçmenlere bunun sorunlara çözüm için güç birliğini anlatımını sağlayacaktır. Bu şekilde ittifak içinde yer alan partilerin iç çekişmelerini azaltma yönünde olumlu etki sağlayacaktır.

TÜRKİYEM ÇÖZÜM BİRLİĞİ Türkiye’nin bir mozaik olduğu da vurgulamakta ve cepheleşme, ötekileştirmeden seçmeni uzaklaştırmaktadır. Burada seçmene birleşeceklerin bir ortak değer sunulmaktadır. Bu isim farklı düşünen ve siyasi bakış açısına sahip insanların bir araya gelmesini kolaylaştırabilir.

Günümüzde siyaset 20 yıl önceki yöntemlerle yapılmamalıdır. Kazanmak isteyenler duygusal tabanlı siyaseti öğrenmelidir. Amaç rekabete girmeden, seçimden önce seçimi kazanmak olmalıdır.

Ağızdan çıkan sözcüklerin hedefi gönüller olmalıdır,

Saygılarımla