Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel Yazılarım

Yorumlar

İletişim

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Kadınlar ve Savaş Sanatı

(gtag.js) 

Kadınlar ve Savaş Sanatı:  Qi devletinde yaşayan Sun TZU, 19 yaşında Çin'in doğu kesimindeki Wu devletine gelmiştir.  Wu devletinin başkenti Suzhou'da kendini tamamen askerlik kitabının yazılmasına adamıştır.

Sun TZU 'Savaş Sanatı' kitabı pek çok komutana ve şirket yöneticisine yönetim ve zafer, başarıların sırlarını sunan bir kitaptır. Yaklaşık 25 asır önce bambu şeritleri üzerinde yazılı, Savaş Sanatı, muhtemelen şimdiye kadar yazılmış en eski strateji kitabıdır.

Sun TZU savaş sanatları kitabında yönetimle ilgili bir çok prensip mevcuttur. bu ilkelerin çoğu basit ve sade bir anlatımla ortaya konmuş ve günümüzde geçerliliğini korumaktadır.

Sun TZU felsefesiyle stratejik yönetim ve liderlik eğitiminde kadınlarla ilgili anlattığım bir hikaye ile Sun TZU'yu ele alalım.

Sun TZU, daha sonra Wu devletinin veziri tarafından CHOU (Çu) Devleti’nin Kralı Ho Lu’ya tavsiye edilmiştir. Sun TZU, Kral'a hazırladığı askerlik ilmine dair 13 bölümlük kitabı sunmuş ve sonra Sun TZU küçük bir grubu eğiterek daha büyük birlikleri savaşta yenebileceğini anlatmıştır.

Türkiye'de İlk defa pozitif ayırımcılıkla kadınlar için hazırlanmış liderlik programıdır.

Kadın, Güç ve liderlik Eğitimi için Tıklayınız.


Kral bunları okuduktan sonra, Sun TZU'nun kuramının uygulamadaki başarısını merak etmiştir.

Bunun üzerine  ve Sun TZU'ya meydan okuyarak yani sen eğitimle herhangi bir insanı askere dönüştürebileceğini mi söylüyorsun diye sorar. Evet cevabını alınca;

Sen sarayımda bulunan narin, nazik, ince ve hassas kadınları da anlattığın askeri prensipler çerçevesinde savaş gücüne dönüştürebilir misin diyerek sorusunu netleştirir. Diğer bir deyişle meydan okur.

Kral sarayında bulunan 180 kadın üzerinde bu hususun uygulamalı olarak gösterilmesini ister, yani kadınlara talim yaptırılmasını ister.

Sun TZU yapılacak hareketleri açık ve net olarak grubun tamamına gösterdi ve anlattı. Kadınlar davul ile komut verildiğinde gösterilen hareketleri senkronize olarak yapacaklardı.

İki gözde kadını subay olarak seçti ve onlara grupları nasıl disiplin altına alacaklarını gösterdi ve sorumluluk verdi. Öğrendiklerini uygulamaları ve pratik yapmaları için fırsat verdi.

Sun TZU kadınlara hareketleri yapmaları için davul ile işaret verdi fakat kadınlar gülüştüler ve hareketleri yapmadılar.

Protokol ve Görgü Kuralları Eğitimi için Tıklayınız.


Sun TZU
burada tamam bir dakika belki ben mesajı açık ve net vermedim ve beni anlamadıkları için yapamadılar diyerek kendini sorgulamış ve tekrar izah etmiş bu sırada davul ile nasıl işaret olarak alacaklarını ve nasıl yapılacağını tekrar göstermiştir.

Tekrar grup oluşturup sorumlu tayin ettiği kadınlarla birlikte yeniden uygulama için davul ile işaret verdi ve kadınlar tekrar gülüştüler ve başarısız oldular.

Sun TZU burada eğer verdiğiniz emir açık ve anlaşılır değilse bu Generalin hatasıdır, eğer emir açık ve anlaşılır ise uygulamadaki eksikliğin nedeni bir alt seviyedeki subayların yetersizliğidir der.

Bu durumda uzlaşmanın ve çözümün tek yolu vardır.  O ise; Sun TZU'nun ölümcül şekilde ciddi olduğunu göstermesidir.

Sun TZU savaşta bahse konu olanın ölüm kalım meselesi olduğunu göstermeye karar vermiştir.

İki Gözde sorumlu subayın kafalarını kestirir. İşte öğretilen temel prensip budur.

Şimdi herkes konuyu çok iyi anlamıştı subaylarına itaat edeceklerdi. Başarmak için son derece iyi şekilde motive olmuşlardı.

Yeniden iki sorumlu subay tayin eder, davul ile komut verir bu sefer hatasız senkronize olarak hareketler yapılmıştır.

Kralın askeri gücü düşmanlarına göre son derece azdı ve zayıf bir orduydu ancak bu zayıf ordu eğitilerek ve disiplin altına alınarak güçlü bir orduya dönüştürülebilirdi. Kral bunu görmüştür. Sun TZU'yu ordusuna Başkomutan olarak tayin eder. Sun TZU, 30 bin kişilik ordusuyla Chu devletinin 200 bin kişilik ordusunu yenerek, diğer bütün devletleri korkutan bir isim olmuştur.

"Ben bu işin Kitabını yazdım" deyimi gerçek oldu.

Etkili Sunumda Evrensel İlkeler kitabımın İçeriğine uygun hazırladığım;

Topluluk Önünde Konuşma Eğitimi İçin Tıklayınız.

Etkili Sunum Becerileri Eğitimi İçin Tıklayınız.

Liderlik ve Algı Yönetimi Eğitimi İçin Tıklayınız.


Gelin şimdi bu kısa hikayede yönetim prensiplerinden hangilerini bulacağız.
 1. Sun TZU'nun meydan okumayı kabul etmesi özgüveni olduğunu ve sorumluluk almaya hazır olduğunu göstermektedir.

 2. Kadınları eğitmek için iki gruba ayırması organizasyon gerekliliğini ortaya koymaktadır.

 3. İki Kadını subay olarak ataması günümüzde İK olarak kadro oluşturulması ve işe alım, görev verilmesidir.

 4. Hareketlerin nasıl yapılacağının gösterilmesi ve eğitim verilmesidir, günümüzdeki eğitim anlayışını göstermektedir.

 5. Verdiği emirlerin açık ve anlaşılır olması konusundaki hassasiyeti ise iletişimin önemini ortaya koymaktadır.

 6. Gülüşmelerin sonucunda yeniden eğitim verip yenilemesi ise performans değerlendirmesi ve geri bildirim olarak değerlendirmedir.

 7. Kadınların kafasını kestirmesi ceza olarak görülmektedir, günümüzde motivasyon teorileri ceza ve ödülü ele almaktadır.

 8. Disiplinin önemli olduğu ve iş ciddiyetinin gerekli olduğunu vurgulamıştır.

 9. Yeniden subay tayini ise işten çıkarmayla ve yeniden doğru elemanların teminidir.

 10. Yeniden deneme ile başarının gelmesi ise eğitim ile takım ruhunun yaratılmasıdır.

 11. Kral Sun TZU'yu Başkomutan olarak tayin etti, görevlendirmelerde liyakat ve hak edişin gösterilmesidir.

Belki bu yazıyı okurken kadınların gerçekten kafalarının kesildiğini düşündünüz, savaş sanatları kitabında böyle bir hikaye mevcut değil benim düşündüğüm bu hikayenin daha sonra sun TZU öğretisini anlatanların konunun basit ve anlaşılır hale gelmesi için kurguladıkları bir mizansendir.

Her yöneticinin bu kitabı en az bir kez okuduktan sonra başucu kitabı yapmasında yarar vardır. Size sunulan stratejilerin zenginliği inanılmaz olmakla birlikte aynı stratejilerin zamansızlığı ise şaşırtıcıdır.

Sözsüz İletişim ve Liderlik Eğitimi İçin Tıklayınız.


Sun TZU
askeri strateji kitabı başarılı bir iş kadını için kılavuz olabilir. Kadınlar genel olarak Sun TZU'nun kitabını okumadığını söylemektedir. Bence kadınlar da Savaş sanatları kitabını okumalı, felsefeyi pratiğe dökerek başarıya ve onun getirebileceği mutluluğa ulaşmalıdır.

Kitapta günümüzde uygulanan çok daha fazla prensip vardır. Kitabı okurken sakin yavaş olunuz ve prensipleri günümüze aktarmaya ve anlamaya çalışmalısınız.