Güz Akademi-Haberler
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Güz Akademi/Hakkımızda

 (gtag.js) Logomuzdaki Sedir ağacı dayanıklılığı ve hoş kokusu ile bilinen Anadolu’nun anıt ağaçlarından birisidir. Genellikle Toroslarda doğal olarak yetişen Toros sediri (katran ağacı) yüksek kayalıklı tepeler üzerinde bir çadır gibi açılan kolları ile sanki tüm Anadolu’yu örtmektedir.

 Kutsal kitaplarda gücün, kuvvetin ve zenginliğin sembolüdür. Bin yıldan fazla yaşayabilmektedir. Kumluca Karacaören köyü yakınındaki Dibek Tabiatı Koruma Alanı’nda bulunan ve yöre halkının “Ambar Katran’ olarak adlandırdığı sedir ağacının tam 2326 yaşında olduğu hesaplanmaktadır.

Eski çağlarda devletler zenginliklerini ve güçlerini sedir ormanlarından alırlardı. Gılgamış Destanına konu olan savaşlar, sedir ormanlarına sahip olmak için yapılmıştır. Asurlular zamanında ise sedir tomruğu ve reçinesi, savaş ganimeti ve haraçlara konu edilmiştir.

 Sedir ağacı yüksek dağların eteklerinde yetiştiği ve uzun ömürlü olduğu için her zaman kutsal sayılan ağaçlardan biri olmuştur. Hititler de bu ağaca tanrısal bir güç izafe etmişlerdir. Hititlerin baş tanrısı olan Taru’nun (Toros dağlarının da adı buradan gelmektedir) kokusu olduğuna inanıldığı için, sedir ağacı dalları dinsel törenlerde tütsü olarak kullanılırdı.

Sedir ağacı kutsal mabetlerin yapımında da tercih edilen ağaçlardan biridir. Kudüs’te Süleyman mabedinin yapımında da Lübnan dağlarından kesilerek kereste haline getirilen sedir ağaçları kullanılmıştır.

Resûlullah (sav) Efendimizin naş-ı şerifleri ve sahabe-i kiramın cenazeleri, sedir yaprağı, Trabzon hurması yaprağı ve kafur ile yıkanmıştır.

Yukarıda yazdığım özellikleri öğrendiğimde firmamızın logosunun sedir ağacı olmasını istedim. Umarım sedir agacı gibi uzun ömürlü ve faydalı bir firma oluruz.Şirketimiz 36 yıllık çalışma hayatının birikimiyle Fikret GUZELLER tarafından 2016 yılı Şubat ayında kurulmuştur.


Acaba dünyada, başkalarının tecrübelerinden istifade edecek kadar akıllı bir insan var mıdır? Voltaire 

TECRÜBE PAYLAŞILMALIDIR.

Eğitmen, Mentor, Koçluk ve Çalıştay Moderatörlük talepleriniz için, Lütfen yazınız.

Yurt içi ve yurt dışı için talepleriniz Karşılanmaktadır.

Sorularınız için lütfen iletişime geçiniz.
 


Saygılarımla
Fikret GÜZELLER                                                   
GÜZ AKADEMİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIK