• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Biyografi

  (gtag.js)
Öğrenim hayatına 1969 yılında Cumhuriyet İlköğretim okulu Artvin'de başlamış ve ailesinin taşınması nedeni ile ilk okul 4 ve 5 inci sınıfı  Hazım Tepeyran İlkokulunda okuyarak, Niğde'de mezun olmuştur. Atatürk Orta okuluna Niğde'de başlamış ve yine atama sonucu Ortaokul 3 üncü sınıfı Samsun Alaçam Orta okulunda tamamlamış ve liseden Samsun Alaçam lisesinden 1979 yılında mezun olarak Orta öğretimini tamamlamıştır.

Kara Harp Okulu Elektrik ve Elektronik Bölümünden 1983 yılında mezun Elektrik/Elektronik Mühendisidir. 1984 yılında Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemler okulunda bir yıllık öğrenim ve eğitimini tamamlamıştır. Dil tarih coğrafya fakültesi Sinoloji (Çin Dili ve uygarlığı) bölümünde 1984 yılında öğrenimine başlamış ancak devamsızlık nedeni ile okuldan kaydı silinmiştir.

Kişisel gelişim isteğinin sonucu olarak  İzmir NATO Karargahında çalışırken Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisat Fakültesini bitirmiş, yüksek lisans öğrenimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Para ve Banka dalında tamamlamıştır. 2006 yılında Akdeniz üniversitesi İKTİSAT Doktora programına başlamış ancak iş hayatının yoğunluğundan dolayı ara vermek durumunda kalmıştır.

Bir yıl süren ileri seviyede yöneticilik öğrenimini ise uzaktan ve yüz yüze olmak üzere Kara Harp Akademisi Komutanlık ve Karargah Subaylığı programında tamamlamıştır. 

TUBITAK destekli eğitim proğramını başarı ile tamamlayarak Mentor sertifikasını alarak Mentor unvanını almıştır.


Silahlı Kuvvetlerde 22 yıl süren profesyonel hizmetini, Bölük komutanlığı ve Tabur komutanlığı seviyelerinde komutanlık ve plan subaylığı gibi değişik kadrolarda, 10 senesini ise NATO karargahlarında değişik pozisyonlarda çalışarak tecrübe ve bilgi birikimini zenginleştirmiştir.

Balkanlarda Kosova, Bosna-Hersek ve Arnavutluk’ta barışı destekleme harekatlarına katılmış ve 3 adet NATO madalyası ile ödüllendirilmiştir.

IZMIR NATO karargahı MEBS dairesinde Tatbikat, Harekat ve Eğitim Şube Müdürü olarak, NATO Rapid Deployable Corps – Turkey (NRDC-T) İstanbul karargahında MEBS plan subayı olarak çalışmış ve bu dönemler içinde bireysel ve birlik (toplu) eğitim planlama, bütçeleme, eğitimin icrası ve geri besleme faaliyetlerine katılmıştır.

Türk silahlı kuvvetlerinin ve NATO’nun yurt içinde ve yurt dışında; İtalya, Almanya, Fransa, Azerbaycan, Afganistan, Bosna-Hersek, Kosova, Norveç’te değişik kurs, tatbikat ve eğitimlerine katılmıştır.

Teknik alandaki eğitim/öğretimi ile başlayan çalışma hayatında; Muhabere Elektronik ve bilgi sistemlerin gerek sabit gerekse Mobil olan tesis ve cihazlarının işletme, işletme, bakım, onarım, ulaştırma, depolama gibi geniş bir perspektifte ve farklı seviyede olan tecrübelerini, sosyal alandaki ekonomi alanındaki öğretim ile birleştirmiş ve bunun sonucu olarak konuları çok yönlü bakış açısına ve değerlendirme avantajına sahip olmuştur.


2005 yılında NATO Rapid Deployable Corps – Turkey (NRDC-T) Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemler Şube Müdürlüğü görevinden Albay olarak emekli olduktan sonra Özel sektörde Genel Müdür, Danışman ve İhracat yöneticisi olarak çalışmıştır, Bu süre içinde yönetici olarak, üretim planlama, satın alma, bütçeleme, lojistik planlama, maliyet, satış,ihracat ve yurt dışı fuarlara katılım gibi bir çok alandaki tecrübesini artırma ve deneyimlerini, çok yönlü bakış açısını çalıştığı firmalara taşıma fırsatını yakalamıştır.

1983-2005 yıllarında Türk Silahlı Kuvverlerinde ve 2005-2022 yıllarında özel sektörde farklı alanlarda çalışarak çok yönlü tecrübe sahibi olmuştur.

Plastik sektöründe yayın yapan dergilerde yönetim konusu ile ilgili bir çok yazısı yayınlanmıştır.

Eğitmen olarak vermekte olduğu eğitimlere ilişkin, yönetici koçluğu, kişisel gelişim ve danışmanlık konularında yazılarını kişisel web sayfasında yayınlamaktadır.

Ülkemizde çalıştığı alanda en fazla yazı ve makale yazan eğitmenler arasında yer almaktadır. 


"Etkili sunumda evrensel ilkeler ve uygulamaları", "Moderatör" ve "Siyasette Gönüllerin Fethi" isimli üç kitabı  yayınlanmıştır.

Milli Savunma Üniversitesinde Liderlik, Yönetimde Çağdaş yaklaşımlar ve Rekabet istihbaratı/ Rakip Analizi derslerini vermiştir. 

Ürgüp, 1962 doğumlu olan Fikret GUZELLER, Beyhan Hanım ile evli ve Hasan Oğulcan'ın babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Kurucusu olduğu Güz Akademi de çalışmalarına devam etmektedir.