• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Uluslararası Pazarlarda Ticari İstihbarat, Hedef Pazar Belirleme, Müşteri Bulma Teknikleri


(gtag.js)
Rekabet İstihbaratı günümüzün hızla büyüyen, karmaşık pazar ve rekabet ortamında işletmelerin sıkça kullandığı bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır, Yöneticilerin kararlarının etkinliği için dahili ve harici enformasyonların zamanında ve doğru , güvenilir şekilde yönetime sunulması gerekmektedir.

Dış ticaret İstihbaratı Rekabet İstihbaratının dış ticaret hedefleri açısından ele alınmasıdır. Bu nedenle rekabet istihbaratı temel alınarak dış ticaret istihbaratı bu konunun üzerine inşa edilmiştir.

İstihbarat konusu işlenirken bunu kullanacak olan yöneticilerin konu ile bağlantısına değinmeden sadece konuyu Dış Ticaret İstihbaratı kavramı üzerinden almak, konunun kavramsal bütünlüğü olmamasına neden olacağından konu Yönetim yönetici ve Enformasyon kavramı üzerinden incelenmeye başlanmıştır. Bu bölümde yöneticilerin enformasyondan güvenilir bilgi üreterek karar verme sürecinde bu bilgiyi kullanmalarını sağlamaktır. 
                              
İstihbarat esaslarına dayalı olarak toplanan verilerin analiz edilerek hedef pazarın seçilmesi ile bu pazarda rakip ve müşteri analizlerinin yapılmasının sağlanması, bütün dünyada ihracatta öncelikle belirleyici faktör olan FİYAT"IN EXWORKS, FOB, CIF  ve CPT 20 ft, 40 ft, 40 hq için farklı şekillerde maliyet hesaplarının uygulamalı olarak yapılması ile eğitime katılanların gerek müşteri bulmak ve gerekse fiyat hesaplamasında gerekli yeterliliğe kavuşması hedeflenmektedir.

Rekabet ortamındaki dünyada stratejik üstünlük yaratmanın en önemli yollarından biri hedef müşterilerin ve rakiplerin doğru olarak tespit edilmesidir. Eğitim süreci içinde uygulamalı olarak hedef ve rakip firmaların tespit edilmesi için uygulanacak teknikler öğretilmektedir