• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Sözsüz İletişim ve Liderlik

(gtag.js)

Kim katılmalı:

Program, günümüzün kamu ve özel sektörde liderlik rolüne istekli olanlar için hazırlanmıştır.

Amaç ve Neden;

"Benliğimizin yüzümüzdeki izlerden belli olması, bizi ele veren en zayıf tarafımızdır, çünkü yüzümüz gözetilir ve onun ifadesine sözlerimizden çok daha fazla inanılır. Francis Bacon"

İyi Liderler her zaman iyi iletişimci olmuşlardır ve bu bir sır değildir. Gerçekten de İletişim ve Liderlik birbirine bağlıdır. Eğer iletişimden sözlü iletişim kısmını çıkarırsanız ki bu %7 dir geri kalan % 93 sözsüz iletişimdir bu eğitimin amacı %93 lük kısım üzerinde çalışmaktır.
 
Bir iş görüşmesinin ilk 30 saniyesinde iş yapacağınız kişi ya da müşteriniz, ya da çalışanınız sizin hakkınızda bir fikir oluşturmaya başlıyor, Sadece sizi dinleyerek değil, Sizin her detayınızı yani Sözler, beden dili, kıyafeti, aksesuarlar, Ortam, beden özellikleri, Ses tonu izleyerek bir çok veri alıyor ve bunları değerlendiriyor. Bu anlatma sürecinde anlatan değerlendirdiği gibi aynı anda değerlendirilmektedir.
 
Bu değerlendirme sonucunda kendi ve diğerlerinin sözsüz iletişim unsurlarını ve sözlü iletişim mesajlarını düşünerek davranışını biçimlendirir; kendi hareketlerine dikkat gösterir ve hareketlerini kontrol eder; diğerlerinin hareketlerine dikkat eder, tartar ve gerektiğinde değiştirerek biçimlendirir.; böylece kendini ilişki bağlamına iletişimi kullanarak ayar verir,
 
Bu ayarı vermek içinse hem kendini tanıması hem de karşı tarafta olanı anlaması gerekir bunun için farkında olması, yeteneğinin olması ve başarmak için kendini vermesi gerekir bunun sonucunda iletişimde etkin olmayı sağlayacaktır.
 
Lider olmak veya karşıdaki kişi tarafından lider algılanmak için sözsüz iletişim unsurlarını çok etkin biçimde kullanmalısınız. İlk algısını yarattıktan sonra bu algıyı sürdürmek ve lider kalmak çok farklı alanlarda etkileşimi sürdürmeye bağlıdır.
 
Bu eğitimde sözsüz iletişim unsurların etkin kullanımını ele alacağız. Bireysel veya grup çalışmaları yapılmaktadır.
 
þ Lider Kimdir?
þ  Gücün Kaynakları ve etkisi?
þ  Öz Güvenli İletişim kurun
þ  Yönetici olarak görünürlüğünüzü arttırın
þ Fikirlerinizi ifade etmeyi, otorite ile konuşmayı ve istediğinizi almayı öğrenin.
þ  Küçük değişiklik, büyük etki yaratmayı öğrenin
þ  Lider olarak nasıl görüneceğinizi öğrenin
þ  Görmeyi ve anlamayı öğrenin,
þ  Yönetici bakış açısını ve sorgulamayı öğrenin
þ  Sınırlarınızı belirleyin,
þ  İş/yaşam entegrasyonunu yönetin.