• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Problem Çözme ve Karar verme Eğitimi

(gtag.js)
Problem Çözme ve Karar verme Eğitimi:

Kim Katılmalı:
Yönetim sürecinde şirketin geleceği ve hayatta kalabilmesi için doğru karar vermesi gereken tüm çalışanlar ve Çalışma hayatında başarıyı hedefleyen profesyoneller,

Gelişmekte olan ekonomilerde çalışanların karşılaştıkları en ciddi problem; “Problemin varlığından haberdar olunması , ancak problemin nasıl çözüleceğinin bilinmemesidir” 
 
 Amaç ve Neden:

Çağımızdaki gelişmeler hayatın ritmini arttırıp, akışını hızlandırmaktadır . Bu hızlı tempo içerisinde problem çözme ve karar verme ihtiyacı gerek özel gerek meslekî ve sosyal hayatımızda çok ve çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Karşılaşılan sorunlara aynı hızda fakat doğru çözümlerin de üretilmesi gerekmektedir. Problem çözme becerisinin etkinliği ile karar verme becerisi arasında doğrusal bağlantı vardır.

Çalışanların ve yöneticilerin problem çözme ve karar verme becerilerinin gelişmesinin, ekonomik avantajlar sağladığı bilinmektedir, gerektiğinde karar vermemek  büyük zaaftır ve zaman kaybıdır.

Karar verme ve problem çözme sürecinin farklı adımlarına yönelik olarak geliştirilmiş sistematik yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerin kullanılması ile  karşılaşılabilecek olumsuzlukları en aza indirgeyerek, kazanımları artırmak mümkündür.

Günümüz organizasyonlarında karşılaşılan sistematik problemler, çoğu zaman farklı uzmanlık,  deneyim ve bakış açısına sahip insanların bir araya gelerek karar alarak  çözüm üretmelerini gerektirir.

Bu eğitimin amacı; Katılımcıların
  1. Karar alma sürecini hızlandırabilmek,
  2. Analitik düşünebilme becerisi kazandırabilmek,
  3. Problem çözme sürecini sistematik bir yaklaşımla ele almak,
  4. Sürecin farklı adımlarında kullanılabilecek etkin yöntemleri başarıyla uygulayabilmek
  5. Problemler ortaya çıkmadan önlem alabilmek verebilmeyi öğretmeyi amaçlar
  6. Problemleri kalıcı olarak çözebilmek, ve yönetimsel kararları doğru vermek için gerekli tutum, bilgi ve becerileri kazandırmaktadır.