• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Stratejik Yönetim ve Rekabet istihbaratı Eğitimi

(gtag.js)
Stratejik Yönetim ve Rekabet istihbaratı

Kim Katılmalı:

Öncelikle Şirket sahipleri ve Ortakları ile Üst/Orta düzey yöneticiler

Mükemmel karar çok azdır. En iyi kararlar, mantıklı seçenekler arasından sağduyuya en yakın olanıdır./ATİLLA-HUN İMPARATORU

Amaç ve Neden:
Stratejik yönetim bir organizasyonda geleceğe yönelik kararlar alınmasında kullanılan bir yönetim tekniğidir. Bir diğer deyişle, işletmenin uzun dönemde yaşamını devam ettirebilmek, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü ve dolayısı ile ortalama kâr üzerinde getiri sağlayabilmek amacıyla, eldeki üretim kaynaklarını (doğal kaynaklar, insan kaynakları, sermaye, altyapı, hammadde vb.) etkili ve verimli olarak kullanmasıdır.

Stratejik yönetim; yöneticilerin işlerini zorlaştıran yeni moda bir yönetim aracı değil, rekabet avantajı yaratacak stratejileri bulmaya ve onları uygulamada değişimi esas almaya yönelik bir yönetim felsefesidir.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre stratejik yönetim esaslarını uygulayan şirketlerin %73'ü rekabet istihbaratını dikkate almamaktadır.

Rekabet istihbarat esasları uygulanmadan belirlenecek stratejiler piyasadan ve gerçeklikten kopuk olacak ve başarılı olması şans faktörlerine bağlı olacaktır. Stratejik yönetimin başarıya ulaşması için rekabet istihbaratı ile karar vermek en önemli unsurdur.

Stratejik yönetim; değişimin öngörülebilir olduğuna inanarak buna göre planlar yapmak değil, değişimin belirsizliğini bir dünya görüşü olarak benimsemek ve bu değişimi fırsat olarak kullanabilmektir.