• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Liderlik ve Algı Yönetimi Eğitimi

gtag.js

Liderlik ve Algı Yönetimi Eğitimi:

Kim Katılmalı:

Lider olmak isteyenler, Politikacılar (Belediye Başkanları, Milletvekilleri), STK yöneticileri, Vakıf Yöneticileri, Şirket veliahtları,

Amaç ve Neden:

ABD'de Başkanlık seçimlerinde sosyal medya ile eş zamanlı, uyumlu olan propaganda konuşmaları, TV, basın toplantılarında iletilen mesajların birleşik etkisiyle algı yönetiminin başarı ile yapıldığı değerlendirilmektedir.
 
Algı yönetiminin başkanlık seçimin sonucunu etkilediği kamuoyunda tartışılmaktadır. Dünyadaki bilgi birikiminin yaygınlaşmasıyla liderlik ve algı yönetimi Liderlik ve Algı yönetimi eğitimine olan ihtiyaç ve ilgi ülkemizde ve dünyada artmıştır.

Teknolojinin gelişmesi, iletişim araçlarının yaygınlaşması ile toplum veya kişi hedef alınarak veri akışıyla algı yönetimi yapılmaktadır. Algı yönetimini devletler, istihbarat örgütleri, politikacılar ve firmalar tarafından yaygın olarak kullanmaktadır. Algı yönetimi ile toplum/kitle amaçlara uygun yönlendirilebilmektedir.

Ülkemizde son yıllarda algı yönetiminin yapıldığı bilinmekte ve dillendirilmektedir. Algı yönetiminin insanların duygu, mantık, karar alma süreçleri ve eylemlerini etkilediğini ve bu amaçlara hizmet ettiğini bilenler Liderlik ve Algı Yönetimi Eğitimi desteğine ilgi göstermektedirler.

Liderlik ve algı yönetimi eğitimi için ihtiyacın belirlenmesi sürecinde, kişilerin bilgi ve hayat tecrübeleri farklı olduğu için ihtiyaçları ve beklentileri farklıdır. Buna dayanarak "Liderlik ve Algı Yönetimi Liderlik ve Algı Yönetimi Eğitimi" kişiye özel veya küçük gruplar için biçimlendirilmelidir.
 
Kişiye özel biçimlendirilecek ise; kişi ile birlikte zaman geçirilerek, gözlemlemenin neticesinde kişiye özel tespitler yapılmalı, bunun sonucunda çalışma planı yapılarak eğitim ve Liderlik ve algı yönetim desteği sağlanmalıdır.

Seçim yarışında katılanların liderlik özelliklerine sahip olmaları veya seçmen tarafından lider olarak görülmelerinin seçimin sonucunun belirlenmesine önemli etkisi olduğu bilinmektedir.
 
Bu nedenle seçim sürecinde seçmenlere hangi mesajı ve nasıl sunduğunuz algı yönetiminin etkin unsurlarındandır. Mesajın hazırlanması ve kitleye uygun teknikle verilmesi algı yönetimi ve liderlik için önemlidir.

Seçim yarışına katılanların seçime hazırlanmaları sağlamak maksadıyla lider olmanın temel ilkeleri ve algı yönetimi birlikte ele alınmalıdır. Bu maksatla Liderlik ve algı yönetimi eğitimi desteğinin kapsamı, iletişim, topluluk önünde konuşma, etkili sunum, beden dili, karar verme, algı yönetimi gibi birçok alanın birlikte ele alınması gereklidir.

Lider ve Lider görünmek isteyenler güvenirlilik algısını oluşturmak için iletişimi kullanmak durumundadır. Algı filtrelerimiz bizi sınırlar ve davranışlarımızı yönlendirir. Algılarımızın bizi sınırladığını bilmemize rağmen bundan bir rahatsızlık duymayız ve kendimizi rahat hissederiz. Bu nedenle mesaj verenin algı yönetimini başarı ile yapabilmesi için seçmenlerin kendilerini rahat ve güvende hissetmelerini sağlanması önemli bir husustur.

Liderin, mesajlarını iletebilmesi için dinlenir olması gereklidir.  Dinleyen kişilerde güven duygusu oluşursa, algının yönetilmesi mümkün olur. Lider kitlesine güven duygusunu besleyerek ve bu duygunun devamını sağlayarak, kişilerin kendine ve üye olduğu gruba sadık kalmasını sağlayabilir.

Algı yönetiminde birey ve kitle için mesaj hazırlama esaslarında önemli farklılık vardır. Algı yönetimde birey çok net analiz edilerek, amaca uygun kişisel, özel mesajlar hazırlanırken, kitle için hazırlanan mesajlarda ortak değerler ve genel ifadeler kullanılması uygundur. Çünkü kitlenin tamamı her konuda aynı duygu ve düşüncelere sahip değildir. Bu nedenle mesaj hazırlanma ve sunumunda özel teknikler kullanımına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Lider, korku, tehdit, vaat, menfaat, bir gruba üye olma ve güvende olma, gelecek endişesi, sevilme arzusu ve duyguları benzeri unsurları mesajlarında kullanabilmeli ve bunlarla bağlantılı duyguların dışa yansımasını gözlemleyebilmelidir. Lider pratik sezgi sahibi olarak iletişimde sürekli geri bildirim almalı ve etkin iletişimi yönlendirerek algıyı yönetebilmelidir.

"Günümüzde zafere ulaşanlar; Algıyı yönetenlerin kazandığını ve kazanacağını bilerek, algıyı yönetebilenlerdir."

Lider görünmek veya lider olmak ve algıyı yönetmek birlikte kullanıldığında başarı elde edilebilmektedir. Bu nedenle liderlik ve algı yönetimi eğitimi farklı konuların kombinasyonu ile oluşan yeni bir eğitim konusudur.
 
Liderlik ve Algı yönetimi eğitimi küçük gruplar için düzenlenebileceği gibi kişiye özel olarak da planlanıp uygulanabilmektedir.
 
Lütfen içerik ve fiyat teklifi için irtibat kurunuz.