• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

İş Hayatında İç ve Resmi Yazışma Becerileri Eğitimi

(gtag.js) İş Hayatında İç ve Resmi Yazışma Becerileri

“Yazı yazmayı öğrenmek, her şeyden önce düşünmeyi, düşüncelerini bir sıra halinde organize etmeyi ve planladığını akıcı ve imla kurallarına uygun şekilde  kaleme almayı öğrenmektir.”


Kimler Katılmalı: İş hayatında yazılı iletişimi kullananlar

Amaç
Yazılı İletişimin iç ve dış müşteri beklentilerini karşılaması ve şirketin imajını doğrudan etkilediği konusunda farkındalık yaratılması, yazan kişiye istediği sonuca ulaşması için, okuyucu odaklı içeriğe sahip iş mektupları / e-mail yazma becerisinin pekiştirilmesi.
 
Resmi veya özel kuruluşların ticaret amacı ile yazdığı her şeye iş yazısı denir. İş yazıları; günlük harici ilişkilerin yürütülmesi için gereklidir. Bu iş yazılarının imzalanıp onaylandıktan sonra belgeye dönüşmesi ve geçmişe yönelik kaynak ya da delil olması önemini bir kat daha arttırmaktadır.
 
Günümüzde yazılı iletişim özellikle bilgisayar kullanımının artması ile yazılı iletşmin yüz-yüze iletişimden daha sık kullanılır hale gelmesine yol açmiştır. yüz yüze iletişimin araçlarını (mimikler- jestler, ses tonu, beden dili vb.) barındırmayan e postalar ile iletişim kurmak bir hayli zordur ve yanlış anlaşılmaya imkan vermektedir.
 
Etkin olmayan yazışmalar gerek kaynak gerekse zaman kaybı açısından firmalarda israfa yol açmaktadır. Bu eğitimde resmi yazışma kuralları anlatılarak kamuda uygulanan kurallar ve yazışma esasları örnekler ile anlatılacaktır. esas olarak usule ve esaslara bağlı yazışmalar her zaman standartları getirir ve standartların olması kaliteyi artırır.Yazışma esaları örnekler ile ele alınacaktır.
 
Günümüzde e mail ile haberleşme çok yaygın olarak kullanılmaktadır. bu eğitimde  email yazmada dikkat edilecek hususlar uygulamalı olarak anlatılacaktır.
 
ayrıca dosyalama ve numaralama gib esaslarda kısaca anlatılarak firma içinde yazışmaların dosyalanması ile ilgili esaslar hakkında eğitim verilecektir.