• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Etkili yazışma ve Rapor yazma teknik,Üslup Eğitimi

(gtag.js)  Etkili yazışma ve Rapor yazma teknik/Üslup Eğitimi
 
“ Rapor yazmanın çalışan, yönetici ve kurumsal anlamada amaçları olan bir yazı şeklidir. Temel olarak resmi yazışma esaslarına dayanır ve bu esaslardan hareket edilir, resmi yazışma esaslarına/bilgisine sahip olmayan etkin ve doğru şekilde rapor yazamaz.”

Katılımcı SayısıÜst/Orta düzey yöneticiler ve çalışanlar

Amaç:

Yazılı İletişimin iç ve dış müşteri beklentilerini karşılaması ve şirketin imajını doğrudan etkilediği konusunda farkındalık yaratılması, yazan kişiye istediği sonuca ulaşması için, okuyucu odaklı içeriğe sahip iş mektupları / e-mail yazma becerisinin pekiştirilmesi.
 
Resmi veya özel kuruluşların ticaret amacı ile yazdığı her şeye iş yazısı denir. İş yazıları; günlük harici ilişkilerin yürütülmesi için gereklidir. Bu iş yazılarının imzalanıp onaylandıktan sonra belgeye dönüşmesi ve geçmişe yönelik kaynak ya da delil olması önemini bir kat daha arttırmaktadır.
 
Kariyerimizdeki başarımız büyük ölçüde kurum içi yazılı iletişimde ve rapor hazırlamadaki başarımızla orantılıdır. İş yazışmalarındaki ve raporlamadaki başarımız, kurumu temsil etme kabiliyetimiz gereği kurumumuzun imajını da olumlu yönde etkilemektedir.
 
Günümüzde yazılı iletişim özellikle bilgisayar kullanımının artması ile yazılı iletşmin yüz-yüze iletişimden daha sık kullanılır hale gelmesine yol açmiştır. yüz yüze iletişimin araçlarını (mimikler- jestler, ses tonu, beden dili vb.) barındırmayan e postalar ile iletişim kurmak bir hayli zordur ve yanlış anlaşılmaya imkan vermektedir.
 
Etkin olmayan yazışmalar gerek kaynak gerekse zaman kaybı açısından firmalarda israfa yol açmaktadır. Bu eğitimde resmi yazışma kuralları anlatılarak kamuda uygulanan kurallar ve yazışma esasları örnekler ile anlatılacaktır. esas olarak usule ve esaslara bağlı yazışmalar her zaman standartları getirir ve standartların olması kaliteyi artırır.Yazışma esaları örnekler ile ele alınacaktır.
 
Günümüzde e mail ile haberleşme çok yaygın olarak kullanılmaktadır. bu eğitimde  email yazmada dikkat edilecek hususlar uygulamalı olarak anlatılacaktır.