• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Yönetici Koçluğu Hizmeti

(gtag.js)
Yönetici Koçluğu Hizmeti Nedir?

Her nedense modern dünyada yönetici kavramı kullanıldığında aynı kelime insanı tanımlarken, herşeyi aynı yapan veya aynı düşünmesi gereken varlık tanımlaması gibi algılanıyor. Gerçekte her yönetici bir insandır ve hatalar yapabilir ve haytalarından ders çıkararak öğrenir. Koç ise hayatta edindiği tecrübeleri diğer bir deyişle yaşayarak öğrendiklerini koçluk yaptığı kişiye aktarır. Bunun sadece tek bir yönetim boyutu yoktur. İnsan duygusal bir varlık olduğundan duygu, davranış ve tutum doğal olarak bu tablonun içinde yer alır.

Yönetici koçu yaşayarak öğrenmiş olmalıdır. Diploma teorik bilgi sağlar fakat uygulama birikimini veremez. Bu nedenle çok farklı alanlarda çalışmış ve tecrübe kazanmış kişiler ile çalışmak önemlidir.

Her insanın farklı alanlarda ihtiyaçları ve birikimleri vardır. Bu nedenle her koç her yöneticiye uygun değildir. Nasıl bir takım elbise her insan uymaz ise koçlarda her yöneticiye yardımcı olamazlar.

Bu nedenle yönetici kimle çalışacağını belirlerken sadece kağıt üzerinden değerlendirme yapmalı, koç ile mutlaka görüşmelidir. Liderlik ve yöneticilikte farklı modeller vardır, kişiler kendilerine rol model seçerken kendi kişiliklerine en uygun olanı seçerek gelişim gösterebilirler.

Koçlar ile çalışırken fiziki güzellik veya ağzının af yapması değil, olaylar ve durum karşısında size tecrübesini aktarması önemlidir. Koçların seçiminde dikkat edilecek bir konuda kaç kişiyi aynı anda yönettikleridir. Bu yöneticinin yönetim zincirindeki seviyesini ve edindiği tecrübe birikimini gösterir.

Üst ve orta düzey yöneticiler profesyonel bir koç ile çalışarak hem kişisel hem de profesyonel yaşamda karşılaştıkları sorunlara kalıcı ve etkili çözümler üretme şansını yakalayabilirler, Bu konuda koçun tarafsız olması ve objektif olarak yöneticinin eksiklerini veya hatalarını söyleyebilmesi önem kazanmaktadır.

Yönetici koçluğunun amacı, liderin, yöneticinin kişisel becerilerini geliştirerek veya ona bilgi aktararak, mentorluk yaparak, kişinin belirli hedeflere ulaşma ve bunları gerçekleştirme yeteneklerini geliştirmektir.

Yöneticinin kendini geliştirmesi performansını artıracağından kuruma ve kişiye doğrudan yarar sağlayacaktır.