• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Siyasette Gönüllerin Fethi Kitabı

(gtag.js)

“Siyasette Gönüllerin Fethi” Elektronik kitap olarak yayınlanmıştır. 

Elektronik Kitap Satın Almak İçin; 46,5 tl.

Google books; SİYASETTE GÖNÜLLERİN FETHİ - Fikret GÜZELLER - Google Books

Google Play; SİYASETTE GÖNÜLLERİN FETHİ - Fikret GÜZELLER - Google Play'de Kitaplar


Kitabın editörü Ali YILDIRIM tarafından yazılan kitap tanıtım yazısının kitap içeriği hakkında daha aydınlatıcı olacağını düşünerek bilginize sunuyorum.
 
Günümüzde yürütülen siyasi muhalefet yöntemlerinin tüm çabalara rağmen neden 18 yıldır başarısız olduğunu yazar tamamen farklı bir yaklaşımla ele alıyor. Bugüne kadar kaleme alınmadığı görülen "Duygu-Siyaset İlişkisini", ya da başka bir ifade ile "Duygu Tabanlı Politika" yöntemini ülkemizde ve dünyadaki örnekleri ile dile getiriyor.

Kendi geliştirdiği “Kapadokya Üç Güzeller Yöntemi” ile kampanya döneminden çok daha önceleri nasıl hazırlık yapılacağı, nasıl analiz edileceği, nasıl durum muhakemesi yapılacağı, kimlere hangi dilin kullanılacağı, hangi hatların kırmızıçizgi olacağı konularında kapsamlı bir çalışma sunuyor. Siyasi lider özellikleri, seçime etkileri ve aday seçiminde kullanılacak temel kriterlerini karar teknikleri ile birlikte ele alıyor.

Sadece bilgi, akıl ve zekânın siyasi arenada başarı getiremeyeceğini, bunların nasıl harmanlanması gerektiğini, çalışmaların duygu zeminine nasıl oturtulması gerektiğini anlaşılır bir dille ifade ediyor. Özellikle seçilmiş ortalama bir dil yapısı ile parti organizasyonların en tepesinden en alttakine kadar her kesimin anlayabileceği, sükseli akademik kavramlardan uzak durarak sade ve basitleştirilmiş bir dil kullanmış.

Kitabın içerik olarak en ilgi çekici yanı ise, ünlü Çin’li düşünür Sun Tzu’nun 2500 yıl önce kaleme aldığı ve yüzyıllardır tüm üst düzey askeri bürokrat tarafından strateji geliştirmek için bir referans kaynağı olarak kullanılan “Savaş Sanatı” adlı eserine atıf yapılmış olmasıdır. Strateji seçimi, taktik ve saldırı yöntemleri birlikte ele alınarak örnekler ile anlaşılır kılınırken, dünyadan örnekler ile okuyucunun düşünmesi sağlanıyor.

Eserde siyasi, Siyasette lider, strateji, bilginin rolleri ve kullanımı, nasıl yarışılacağı ve seçimlerin nasıl kazanılacağı konuları militarist bir yaklaşım sergilenmeden, siyasi arenaya ustaca aktarılabilmiştir.

Sanırım bunda yazarın hem askeri hem de sivil eğitim kurumlarında yetişmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kendini muhalif gören her seviyedeki siyaset insanına bir çıkış yolu sunduğunu rahatlıkla söylemek mümkün

Saygılarımla

Fikret GÜZELLER