Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel Yazılarım

Yorumlar

İletişim

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Sun Tzu ve İkili İlişkiler(gtag.js)
 
Efsaneleri okurken ön yargılardan ve günümüz değer yargılarından uzaklaşarak görünen ve gizlenen anlamları anlamaya çalışmamız bize farklı bakış açısı ile konuları değerlendirme imkanını sağlayabilir.

Günümüzde teknoloji ilerlemiş olabilir, at yerine arbaya biniyor olabilir, iletişim hızlanmış ve kolaylaşmış olabilir. Bu gerçekliğin yanısıra değişmeyen şey duygulardır. 10000 yıl öncede insan sevdiğinde aynı duyguyu hissediyordu  ve kaybettiğinde benzer acıları yaşıyordu. 

Değişmeyenin duygular ve insan olduğunu düşündüğümüzde bugünün insanlarına ve geçmişin insanlarının yaşadıklarını daha iyi anlayabiliriz.

Strateji hedefe ulaşmanın yol ve yöntemlerini ele alır, Sun Tzu savaş stratejisini anlatır. Stratejiyi özel hayatımıza nasıl taşıyabiliriz. Bu yazıda bunu ele alalım istedim.

"Gılgamış destanı, Gılgamış’ın özelliklerini övgüyle anlatır . "Destanın kahramanı Uruk Kralı Gılgamış, dörtte üçü tanrı, dörtte biri insan olan bir varlıktır. Karada ve denizde olan biten her şeyi bilen başarılı bir yapı ustası ve yenilmez bir savaşçıdır.

İştar Venüs gezegenini temsil eder, Bereket, aşk ve savaş tanrıçasıdır, Tanrıça İştar Gılgamışa aşık olur.  Gılgamış’a evlenme önerisinde bulunur.  Gılgamış bunu kabul etmez.

Onuru kırılan İştar, Gılgamış’ı öldürmek için yeryüzüne bir boğa gönderir. Gılgamış, yakın arkadaşı ve yardımcısı Enkidu’nun yardımıyla boğayı öldürür. Enkidu rüyasında, boğayı öldürdüğü için tanrılar tarafından ölüme mahkum edildiğini görür. Enkidu olaylar sonunda ölür ve ağıtlarla cenazesi kaldırılır. "

Bir tablette yazılı olarak bulunan, M.Ö. 28 inci yüz yılda yaşandığı tahmin edilen aşk hikayesindeki kadın erkek çekişmesini görüyoruz, Günümüzde aşk hikayesindeki kadın İştar'a ait bazı semboller yaşamaya devam etmektedir ve bunları kullanmaya devam ediyoruz. İştar'ın sembolleri Yapraklı meşe ağacı, Kalp, Gül (özellikle kırmızı gül) ve Yıldız, Beş köşeli yıldız (instagram), kırmızı renk (yılbaşındaki iç çamaşırlarının renginin kaynağı)'dır.

Efsanede var olan ve yok olduğunu düşündüğünüz birçok unsur halen farklı anlam ve biçimlerde dünyada farklı bölgelerdeki insanların hayatında yer almaya devam ediyor.

Geçmişte ve günümüzde Her insanda mevcut olan ego ve kişisel beklentilerin farklı olmasından kaynaklanan nedenlerle kadın-Erkek ilişkilerin de bir mücadele ve çekişme söz konusudur. 5000 yıllık bir efsane ile başladığımız aşk hikayesindeki çekişme ve kazanma ve üstün olma, yönetme isteği günümüzde aynı şekilde devam etmektedir.

Bu yazıda 5000 yıl önceki çekişmeli bir aşk hikayesi ile yola çıktık ve Batıda ve doğuda ticari hayata, siyasete ve spora uygulanan 2500 yıllık Sun Tzu felsefesini getirip günümüz Kadın Erkek ilişkilerinin üzerine koyacağız. Aşkta Nasıl kazanabiliriz sorusunu Sun Tzu ya göre cevaplayacağız.

1.Ne kadar tanıyorsunuz?

Sun Tzu Der ki; "Düşmanı ve kendinizi iyi biliyorsanız, yüzlerce savaşa bile girseniz sonuçtan emin olabilirsiniz.
Kendinizi bilip, düşmanı bilmiyorsanız, kazanacağınız her zafere karşın yenilgiyle de tanışabilirsiniz.
Ne kendinizi ne de düşmanı biliyorsanız, sizin için gireceğiniz her savaşta yenilgi kaçınılmazdır. "

Daha okumanın başlangıcında düşman dedi, bu yanlış niteleme diyerek ön yargı oluşturmayınız. Yazının başlangıcında ele aldığım gibi farklı pencereden bakınız, rakip hedef, elde etmek istediğiniz kişi gibi farklı nitelemeleri düşman kelimesinin yerine koyarak size ne cümlenin bütününde ne anlatmak istediğine bakınız.

Karşınızdakini öncelikle hedef olarak belirlemelisiniz kibar bir deyişle onunla ilgilenip, ilgilenmediğinize karar vermelisiniz.

Sonra karşınızdaki kişinin kadın yada erkek kişisel özelliklerini bilmelisiniz ve olaylara nasıl tepki verdiğini, buradan hareketle bir sonraki hamlesinin ne olacağını tahmin edebilmelisiniz. Başka bir ifadeyle karşınızdakini iyi tanımalısınız.

Karşınızdaki kişinin sizden ne bekleyebileceğini ya da bir beklentisinin olup olmayacağını düşünmelisiniz. Onun ne istediğini tahmin etmeli ve beklentilerini tahmin etmelisiniz. Burada bakılacak önemli nokta isteklerde kesişimin olup olmadığıdır. Bu durum hangi hamlenin yapılabileceğini ve ne talep edilebileceğini gösterir, fikren hazırlıklı olmanızı sağlar.

Sadece karşınızdakini tanımanız yetmez aynı zamanda kendinizi de iyi tanımalısınız ve karşınızdaki kişi ile ilişki için hazır olup olmadığınızı değerlendirmelisiniz.

Burada her iki tarafta ne beklediğini ve ilişkinin nereye gitmesini istediğini değerlendirecek ve bunun için tercihlerini tartacaktır.
Tanıma/Bilgi= Güç/Avantaj

2.Plan yapınız;

Sun Tzu Der ki; " Zaferi kazanan komutan savaş öncesi en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı yitiren komutan ise savaş öncesi mutlaka yeterince plan yapmamıştır. Bu nedenle savaşa girmeden önce mutlaka zafer hesabı yapın."
" Bilge komutan planlarını önceden hazırlar; usta komutan kaynaklarını değerlendirir."
" Düşmanı hor görüp, planlamayı ihmal eden, düşmana esir düşmeye mahkumdur."

Tanışmadan başlayarak, her konuşma aşamasında güven tesis etmeye çalışmalısınız, Sinema, tiyatro veya yemek vb. durumlar için çıkma teklif ederken her davranışınıza ve konuşmanıza ait planı yapın. Eğer plan ve hesaplama yapmaz iseniz ilişkinizde varmak istediğiniz yere ulaşma olasılığınız düşüktür.

Bu değerlendirmede gücünüzün ve imkanlarınızın seçiminize uygun olup olmadığına da bakmalısınız.

Her türlü olasılığı düşünüp hesap yaparak ilişkinizi sürdürün. Kadın yada Erkek her adımda ne istediğinizi bilmeli ve planlamalarınızı buna göre yapmalısınız.

Onun ilgi alanlarını belirleyerek ortak alanlar ve sohbet konuları yaratarak, paylaşımları artırmalısınız, Bu yöntem beraber geçirilen zamanın daha keyifli olmasını sağlayacaktır bu şekilde yakınlaşmanın yanı sıra diyalogunuzu sağlamlaştırmış olacaksınız.

Size bir ip ucu vereyim, Konuşacak bir konu bulamıyorsanız, ortak düşman yada rakip yaratın.  Bu  bir tanıdık, iş yerinden onun sevmediği biri olabilir. O şahsı hedef yada rakip olarak gösterdikten sonra  bu konuda konuşmasını sağlayın. Bu yakınlaşmayı hızlandırır ve ittifak nedeni ile bağlarınız kuvvetlenir.

Burada seçenekleriniz var, karşıdaki kişinin ilgi alanlarını belirleyerek o konuda paylaşımlarla ortak alan yaratmak, yada ortak düşman yaratarak ittifak yaratmak buna siz karar verin.  Planlama da bir çok konuyu planlamaya dahil edebilirsiniz. ne giyeceğinizden, nereye gideceğinize, nasıl telefon edeceğiniz ve ne söyleyeceğinize kadar...
Plan= Güç/Avantaj

3.Müttefik seçiniz;

Sun Tzu Der ki; " Sahip olduğu olanakları bilmediğimiz dost güçlerle iş birliği yapamayız"
Müttefik seçmek ve onun pozitif yönlendirmeleri ile ilişkiye katkıda bulunmasını sağlamak, ülkemizde yaygın olan bir yöntemdir. ilk tanışma ve ilk randevu tesisinde yönlendirme ve tavsiyeler hepimizin bildiği yöntemlerdir. Hani birini görür ve beğeniriz " hadi beni tanıştır" diye yakınlardan rica ederiz ya da " kavga ettiğimizde" veya kırıldığımızda arabulucu olarak birinden yardım isteriz, İşte bu kişiden bahsediyoruz. Doğru insanı müttefik olarak seçmezseniz sonuç sizce ne olabilir?

Kadın yada erkeği tanıyan ve ilişkiye pozitif katkıda bulunacağı düşünülen kişinin,  gerek o insanla yakınlığı gerekse kişilik anlamında katkıda bulunup bulunmayacağını değerlendirmeniz ve karar vermeniz gerekir. Seçiminizle katkıda bulunmasını arzu ederken yıkıcı sonuçlarla karşılaşabilirisiniz.
Bu nedenle doğru müttefik seçimi önemlidir.
Müttefik= Güç/Avantaj

4.Disiplinli olunuz;

Sun Tzu Der ki; " Gerçek lider Ahlak Faktörünü işler, Disiplin Faktörüne sımsıkı yapışır; böylece başarıyı kontrolü altına alır."

İlişkide varılması istenen sonuç ne ise, ona ulaşmak için iş ve özel hayatta disiplinli olmak çok önemlidir.  Genelde farkında olmasak da başarının disiplinle geldiğini toplum olarak biliyoruz. İlişkide seviyeyi düşürmemek ve karşılıklı saygıyı korumak için özgüven ve self-disiplin şarttır.

Sohbet ortamında şaka veya espri yapma uğruna kişisel saygınlığınızı veya ağırlığınızı azaltacak tavırlardan ve kendinizi komik duruma düşürmekten kaçınınız.
Disiplin= Güç/Avantaj

5.Çatışmayınız;

Sun Tzu Der ki; " Düşman sayıca bizden üstünken bile düşmanı bizimle savaşmaktan caydırabiliriz. Bu da onun planlarını keşfetmeye, zafere yönelik stratejilerini önceden anlamaya bağlıdır."

Konuşmalarınızda, ilişkinizde ve lütfen konuşu çatışma noktasına getirmeyiniz ve çıkacak çatışmadan zararlı çıkacak olan çatışmayı sürdürecek olandır. Eğer çatışmaya girerseniz, ortaya çıkacak olan negatif hava sizin ilişkinize zarar verecektir.

Kavgadan ve çatışmadan duygusal anlamda iki tarafta yararlı çıkmayacaktır. Unutmayın özellikle taraflardan biri kara kaplı deftere sahip olup, her söylediğiniz olumsuz cümleyi yazıyorsa, inanın söylediğiniz, o defterden asla silinmez ve yeri her geldiğinde defterden dışarı çıkar. Bunu düşünerek gerginliklerden kaçınınız.
Çatışmama= Güç/Avantaj

6.İnisiyatifi,  Kontrolü elde tutmaya çalışın;

Sun Tzu Der ki; " Öfkesini kontrol etmesini bilmeyen komutan ordusunu düşman üstüne karınca sürüsü gibi yollayandır."
" Savaş konseyinde kararlı ol, durum kontrolünü eline al."

Duygularınız kontrol altında tutmalısınız Duygularını kontrol eden, duygusal tepkilerden uzak durur. Tüm imkanlarınız ile karşınızdakinin üzerine gitmezseniz mantıklı davranmış olursunuz. Unutmayın kaçan kovalanır üzerine çok giderek sizden uzaklaşmasına veya kaçmasına neden olabilirisiniz. Sizin kontrol manyağı veya kıskanç olduğunuzu düşünmesine neden olmayınız.

İstediğinizden emin olmalı ve kararlı davranmalı ve tutarlı olmalısınız. Kararlı olan ve tutarlı davrananlar toplumda kabul gören kişilerdir.
İnsiyatif/Kontrol= Güç/Avantaj

7.İletişim;

Sun Tzu Der ki; "Savaş alanında söylenen söz fazla ileri gitmez. Davul ve gonklar bu yüzden gereklidir. Cisimler de kolay, kolay görülemez. Bayrak ve flamalar da bu yüzden gerekir. "

İlişkilerde iletişim son derece önemlidir, hem söyledikleriniz hem de bedeniniz ile ifade ettiklerinizin anlamını bilmeli ve bunları kontrol edecek yeterlilikte olmalısınız. Unutmayınız iletişim iki yönlüdür sadece anlattıklarınız yada ifade ettikleriniz değil aynı zamanda karşınızdakinden gelen mesajları nasıl anladığınız ve kriptolu olanları nasıl çözdüğünüz önemlidir.

Bazen iletişimde çok açık net mesajlar verilir. kırmızı bayrak bile sallanabilir. kırmızı bayrağı görmezden gelmek ve mesajları doğru yorumlamamak, kaybetmemize neden olur.
İletişim= Güç/Avantaj

8.Yemi Yutmayın;

Sun Tzu Der ki; " Böylece düşmanı harekete zorlama ustalığına sahip komutan, düşmanı yanıltıcı manevraları ustalıkla kullanır; düşmana bazı önemsiz yemler verip düşmanı yeme saldırtır."
" Yemleri sürekli olarak göstererek düşmanı sürekli hareket etmeye zorlar; sonra da asıl ordusuyla pusuya yatar, düşmanı bekler."

Yem iki türlü kullanılabilir hedefi anlamak veya karşı taraf tarafından çözülmek.Bütün çekişmelerde ve rekabette yemler kullanılabilir, taraflardan biri sizin gerçek niyetini anlamak, sizin gizli niyetlerinizi orta koymak için yem kullanabilir. 

Eğer atılan yemi aldıysanız yani yediyseniz, Bunun sonucunda orta çıkacak olan ilişkiden beklentileriniz farklı ise sona gelmek yani ilişkinin bitmesi; eğer amaç ve sonuç uyumu var ise ilişkinin devamı anlamına gelir.
Yem= Güç/Avantaj

9.Sabırlı Olunuz;

Sun Tzu Der ki; " Yenilmezlik savunma taktiklerine bağlıdır, düşmanı yenmek ise saldırıyı gerektirir."
" Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ' ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimde"
"Taktiklerini düşmana göre değiştirebilmeyi beceren komutan zafere ulaşacaktır."

İlişkide sabırlı olmak önemlidir, kendi ayaklarınızın üzerinde durarak, kendinize, planlamanıza güvenerek hareket etmelisiniz.

Her şeyi kontrol edemezsiniz ve her şeyi siz zamanlayamazsınız ancak siz sabırla istediğinize ulaşmak için çaba sarf etmeli, hedefinize ulaşmak için değişik taktikler uygulamalısınız.

Bütün insanlar benzer değildir ve farklı karakterlerde, farklı kültürlerden , farklı eğitim seviyelerinde, farklı beklentiler içinde olabilirler bu nedenle aynı davranış şekilleri ve aynı taktikler geçerli değildir. Bunun farkında olarak ve kendini kapasitenizi değerlendirmek zorunda olduğunuzu bilmelisisiniz.
Sabır= Güç/Avantaj

10.Yalnızca Kendinize güvenin;

Sun Tzu Der ki; " Deneyimli, akıllı lider mevcut olanaklarına göre planlamasını yapar. Savaşa girince takviye gelmesine umut bağlamaz."

Kim olduğunuzu bilin ve kendi imkan ve kabiliyetlerinize göre davranın ve konuşun; olmadığınız biri gibi görünme çabası, buna örnek olarak ekonomik açıdan daha güçlü veya sosyal çevresi geniş biriymiş gibi davranma sonucunda kaybeden siz olursunuz çünkü günün birinde bunların hepsi açığa çıkacaktır o gün geldiğinde insanlardan yardım veya destek alamazsınız.

Yalnızca kendinize güvenmelisiniz. Yalanlarla ve hayallerle kurulu gösterdiğiniz dünya bir gün biter ve o gün zayıf veya yalancı olarak görünür ve kaybeden olursunuz.
Özgüven= Güç/Avantaj

11.Zamanlama;

Sun Tzu Der ki; "Karşınızdakinin/rakibinizin açığını buluncaya kadar yeni gelin gibi çekingen ol; açığı bulduğun an yaban tavşanı gibi fırla. Düşman için artık çok geçtir."
" Savaşta zafer, kendi konumunu düşman hedeflerine göre ayarlamakla gelir."

Teklifte bulunacağınız anı seçmeniz son derece önemlidir, Doğru zaman, doğru yer ve doğru atmosfer neticeyi etkileyecektir. İşte o anın seçimini yapma şansınız vardır ve bunu belirlemeniz önemlidir.

Muharebelerde zaman seçimi son derece kritik ve önemlidir. Yanlış bir hamle ile zaman ve kaynak kaybı söz konusu olabileceği gibi kaybedebileceğiniz gibi güven kaybı ile yeniden güven tesisi için çaba sarf etmeniz gerekecektir.
Zamanlama= Güç/Avantaj

12.Zafer:

Sun Tzu Der ki; " Unutmayın, zafer sizin ne yaptığınızı anlayamayan düşmanın hatalı taktikleri sayesinde gelecektir."
" Girişimcilik ruhunu kullanmaksızın düşmana saldırıp, savaşı kazanmaya çalışan lider şanssız komutandır Çünkü sonuç, zaman ve kaynak kaybından öte değildir."

Zafer iki türlü gelecektir, yalancı veya art niyetli olduğunu ortaya çıkarmak bir zaferdir yada istediğini almak ayrı bir zaferdir. Her iki tarafta mutlu ise zafer iki kat büyüktür.

Kandırılan ve mutsuz olan taraf mağlup sayılır. Kısa süre için kazandığını düşünen taraf ise sonuçta yine yalnız kaldığından mutsuzdur, yalan söyleyen en çok kendini kandırdığından o da kaybedendir.

Bu yazıyı okuyanlar hani nerede duygu diyebilirler, Burada duyguyu yada duygusallığı yok saymadım. Her insan karar verme sürecinde reptile beyin, akıl ve duyguların etkisi altında karar verir. Burada herkesin karması farklıdır, karakter yapınız özellikleriniz, eğitiminiz, kültürünüz ve diğer faktörleriniz sizin duygusal yönünüzün mü? yoksa mantıksal yönünüzün mü ağır bastığını belirler. yani bu ağırlık kişiden kişiye değişir. daha da fazlası aynı insan farklı olaylarda bile aynı davranışı veya yaklaşımı göstermeyebilir.

Bu yazıda ele alınan hususları değerlendirirken yada uygularken sizin karmanızda mantık mı? yoksa duygusal yönünüz mü ? ağır basacak onu bilemiyorum.

İlişkilerde zaman ve çaba gerekir nasıl dağcılıkta bir anda zirveye ulaşamaz isen, emek ve çaba ile ilişkinde hedefe ulaşabilirsin, yeter ki elinde doğru kılavuz olsun.

Sun Tzu'nun eserindeki sözlerden alıntılar ile kadın erkek ilişkisinden mücadeleyi yada ilişkide zafere ulaşmanın aşamalarını, Bir askeri strateji uzmanının yaklaşım ve felsefesi kısaca anlatmaya çalıştım. Bu felsefenin temelinde var olan en önemli husus şudur." Unutmayın kazanmak, çatışmamaktan geçer ve önemli olan çatışmadan zafere ulaşmaktır. "

Sun Tzu'nun en önemli sözü "Düşman ordularını savaşmadan yenmek en büyük ustalıktır," Buradan hareketle savaşmayın, rekabet etmeyin. Zafer barışı korumakla gelir. Çatışan her zaman madden ve manen kaybeder demektedir.

Sun TZU ustanın kitabı " SAVAŞMADAN KAZANMA DOKTRİNİN KİTABI " olarak  tanınır. Kadın ve Erkeğin ilişkisi rekabet yada çatışmaya değil sevgiye ve karşılıklı esirgemeye, korumaya dayanmalıdır. Kadın-erkek arasında olan bir savaş yada çatışma değildir. Olan farklı cinslerin üstünlük mücadelesi ve istediğine ulaşma çabasıdır. Bu çabada Sun Tzu felsefesinin esasları amaçlar için uygulanabilir.

Gelin Şimdi kıvrak zekalarımızı kullanalım. Bu yazıda Kadın-Erkek anlamını taşıyan 1 inci maddeden itibaren her yere şirket yazmış gibi varsayalım ve okuyalım:

Gördüğünüz gibi şimdi "Ticarette Zaferin Anahtarını" anlatıyor::))

Stratejiyi kullanmayı bilen her insan spordan aşka her alannada bu bilgisini kullanabilir.

Sorularınız olursa  lütfen mesaj atınız, gelecek eğitimlerde Birlikte olmak dileğimle;

Beğendiğiniz yazıları dostlarınızla paylaşınız.

Fikret GUZELLER
İrtibat için İletişim sayfasına bakınız.

Küresel dünyada birçok yerde olduğu gibi, ABD ve Japonya'da SUN TZU felsefesi ticaret ve spor, politika gibi birçok alanda kullanım alanı bulmaktadır. Kısa bir yazıda bir öerneğini ele aldım.

Bu bilgi birikimin ülkemizde yaygın olarak kullanılarak, ülke insanımıza ve ekonomimize katkı sağlamasını istediğimden SUN TZU Savaş sanatı felsefesini iş hayatına taşınması ve uygulamalarına değinen birçok yazıyı kaleme aldım.

İlgilendiğiniz yazı başlığını kopyalayarak arama kutusuna yapıştırınız, yazıya kolayca ulasacaksınız.

Başlığı ve İçeriği ile Sun Tzu'yu Vurgulayan Yazılarım;

 • Kadınlar ve SUN Tzu'nun Savaş Sanatı
 • Sun Tzu'dan Günümüze Karar Süreci ve Karar
 • Sun Tzu ve İkili İlişkiler
 • SUN Tzu ve SWOT Analizi
 • Habil, Kabil, Sun Tzu ve Motivasyon
 • Machiavelli, Sun Tzu'nun penceresinden ABD'nin dış Politikalar

İçeriğinde Sun Tzu Felsefesine Değinen Yazılarım

 • Karşı İstihbarat ve Şirketler
 • Yönetimde Güç Mesafesi, Disiplin, İtaat ve Otorite
 • Hedef seçim yöntemleri ve bir örnek (Öğrenciler için)
 • Rekabet İstihbaratı ve Şirketler;
 • İstihbarat ve Şirketlerin Sürdürülebilirliği
 • Korona Virüsün Etkileri ve Şirketlerin Geleceği?
 • Liyakat ve Sadakat
 • İçmeden sarhoş olanlar;
 • ANKA’NIN UYANIŞI (Ülkemizin üç cephede savaşma Riski)
 • Benden Eğitmen Olur mu? Hangi Eğitmenle çalışalım?
 • Bilgiden Korkuyor muyuz? İSTİHBARAT
 • Yenidünya Düzeninde Şirketlerin Yeniden Yapılanması ve Yönetim Anlayışındaki Değişimler
 • Yönetici ve Rekabet İstihbaratı
 • 10 Adımda Hatalardan ders Almak
 • Avcı ABD Kılıçbalığı Türkiye’ye Karşı

Lütfen yalnızca okumayınız, aynı zamanda bu bilgiyi nasıl kullanabileceğinizi hayal ediniz. Bu yolla, bilginin kullanılabileceğini tasarladığınız için kendinizi geliştirdiğinizi zaman içinde fark edersiniz.