• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Yöneticinin Egosunun Şişirilmesi ve Yalıtılması

(gtag.js) Dünyanın büyük bira ve içecek firması olan Carlsberg Grubu'nun CEO'su Cees Hart'a ilk iş gününde asistanı tarafından anahtar kart verilir, Bu kart ile asansöre bindiğinde doğrudan binanın 20 inci katındaki ofisine hiçbir katta durmadan gidebilecektir.

Kopenhag'ın çarpıcı manzarasına sahip olan ofis şirketin ekonomik gücüne, marka büyüklüğüne uygun olarak dekore edilmiştir. Bunlar şirketin yöneticisine, onun gücü ve bulunduğu pozisyonuna göre sağladığı avantajlardır.

Kadın, Güç ve liderlik Eğitimi için Tıklayınız.

Şirketin CEO'su iki ay boyunca ofisine doğrudan asansör ile ulaşarak çalışır, bu süre içinde kendisine bağlı olan üst düzey yöneticiler ve yönetim takımı ile iletişim içindedir. Sonra geçen iki ay içerisinde gösterişli ve manzaralı ofisinde çalıştığından çevresinde çok az insan gördüğünü fark etmiştir. Sunulan imkânlar kendisini şirket çalışanlarından yalıtmakta, sonuç olarak iletişimi sınırlamaktadır.

CEO Cees İki ayda edindiği tecrübeleri değerlendirdikten sonra açık ofis düzeninde olan 19 uncu kattaki boş bir masaya geçerek çalışmaya başlar.

Cees, neden bu değişikliği yaptığı sorulduğunda, “İnsanlarla tanışmazsam, ne düşündüklerini öğrenemeyeceğim ve örgütün nabzını tutamazsam, etkili bir şekilde liderlik edemeyeceğim. ” diyerek. İnsanlarla neden yakın çalışmayı tercih ettiğini açıklar.

Bu hikâye, yöneticinin üst düzey pozisyonlarda olmanın getirdiği yalıtım riskinden kaçınmak için nasıl karar verdiğine iyi bir örnektir. Bu örnekten çıkarılacak başka dersler vardır?

Avantajlar ve Şişirilen Ego

Devlet veya Özel sektörde yöneticilerin pozisyonu yükseldikçe yöneticilere sunulan imkânlar artmaktadır, özel oda, sekreter, makam arabası ve özel, ayrılmış yerde yemek yenilmesi gibi, Bu farklı olanakların sunulması yöneticinin kendini güçlü, özel ve farklı hissetmesine neden olmaktadır.

Liderlik ve Algı Yönetimi Eğitimi için Tıklayınız.

Sunulan bu farklı olanaklar ve pozisyonun sağladığı güç ile birleştiğinde kişilerin egoları şişmekte ve kibir oluşmaktadır. Yöneticilerin seviyesi yükseldikçe daha fazla şişirilmiş ego ile yöneticilik yapma riski oluşmaktadır.

"Ben neymişim be abi! Noktasına gelenler de yok değildir."

Yalıtılma ve İletişimsizlik

Çalışanlardan yalıtılma riski üst düzey yöneticiler için her zaman vardır, gerek devlet gerekse özel sektördeki yöneticilerinize bakınız, uzun konvoylar, çok sayıda koruma, ön bürolar, randevular, farklı bölümlerde yemek yeme gibi imkânlar ile statüler sağlanmaktadır. Günümüzde birçok şirkette yönetici ile görüşmek ayrı bir seromini haline gelmiştir.
Sağlanan imkânlar ve dar bir çevre içinde çalışma gerçekten bir yalıtılma sorunu yaratmaktadır. Dar çevre de kalmak toplumun genelinden uzaklaşma ve iletişim sorunu ile karşılaşma riskini beraberinde getirmektedir.

Yöneticilerin egoları büyüdükçe, meslektaşları, kültürleri ve nihayetinde müşterileriyle temaslarını kaybetme, daha fazla yalıtılmış hale gelmeye neden olmaktadır.

Bunun sonucu yalnız ve bilgi akışının filtrelendiği bir yönetici olma riski söz konusudur.

"Yöneticinin aldatılması kandırılması bu sürecin bir sonucudur."

Show ve Kendini ispat

Bazı yöneticiler kendilerini öne çıkarmak için fırsat kollamaktadır. Toplantılarda, küçük grupların bulunduğu her ortamda, kendi başarılarını ve büyüklüklerini, farklılıklarını ortaya koymak için pazarlama fırsatı olarak görmekte, kendilerini öne çıkarmak için kullanmaktadırlar.

Yönetici ve Motivasyon Eğitimi için Tıklayınız.

Günümüzde show yapmanın yalnızca sahne de olduğunu düşünenler yanılmaktadır. Devlet ve özel sektördeki yöneticilerimizden bazıları hep sahnede imiş gibi davranıyorlar, sanki yöneticilik değil de show business yapıyorlar.

Çalışanlarla daha az bir araya gelme, daha az iletişim fırsatına sahip olmanın sonucu olarak, bir fırsat yakalandığında yönetici iletişimi tek yönlü ve kendini ispat ve değerli gösterme çabasına dönüştürebilmektedir.

Bu süreçte başarılı insanların başarılı küçümseme veya değerini azaltma çabalarını ortaya koyarken, başarılarını ya da ekip başarısı altında başkalarının çabalarına o kadar etkin sahip çıkarlar ki, sanki hep sahnede imiş gibi konuşmalarına devam ederler.

Kolektif başarının tamamen sahiplenirler ve onun tüm zafer duygusunu sindirirler ve bunun üzerinden kendilerini zafer sahibi komutan ilan ederler, bir tek başlarında çiçekten zafer tacı yoktur, onun kişisel zayıflıklarını bilen yakın çevresindekiler, onun egosunu belemeye devam ederler.

Yöneticilikten Liderliğe Kişisel Gelişim Planlama Eğitimi İçin Tıklayınız.

Egosu büyük yönetici başarıya sahip çıkmak veya paylaşmak isteyenleri ezmek ve yok etmek için gücünü kullanmaktan çekinmez, başarılı olanları ise geri plana itmek için çaba sarf edebilir.

Doğal olarak yöneticilerin yönetim ve iletişim tarzları şişirilen ego ve yalıtılma sonucuyla olumsuz anlamda değişim göstermektedir.

"Sonuç olarak, Çok sık değişen yakın çevre ve yalnızlaşma."

Yalaka ve Yağcılar

Şirket ve Devlette yöneticilerin egosunu besleyen ve ona yalakalık, yağcılık yapan yakın çevresinde kişiler vardır. Bu kişiler aynı zamanda yöneticiye diğer çalışanların ulaşmasını engelleyerek kendi etkilerini sürdürme çabasındadırlar. Yöneticiyi yalıtma konusunda özel çabaları sarf ederler.

Yalaka ve yağcılar yöneticinin egosunu beslerken, bilgi akşını kontrol edebilmekte ve istemedikleri bilgilerin akışını kestikleri gibi, yeniden bilgiyi istedikleri biçimde yapılandırabilmektedirler.

Yöneticinin anlattıklarına gülmekte, başarılarını büyütmekte ve egosunu büyüterek, onu farklı davranışlara doğru itmektedirler.

"YaIakaIardan sakınınız. Çünkü onlar insanları boş kaşıkla besler. Casino De Gregrio"

Ego ve Hatalarından Ders Almak

Şişirilmiş ve büyük bir egoya sahip olan yönetici kendisine bakmayı ve hatalarından ders almayı beceremez, yakınındakilerin sürekli egoyu beslemelerinin etkisi ile hataları çalışanlara yüklemeyi, başarısızlıkların sorumluluğunu almak yerine başkalarına fatura etmeyi tercih eder.

Hatalardan ders almamak, hedeflerin seçiminde, stratejilerin belirlenmesinde ve uygulanmasında hataların yapılmasına eden olabilir ki, bu da şirket için çok farklı sonuçların ortaya çıkmasına ve sonuçta yöneticinin hasar/darbe almasına neden olabilmektedir.

Övgü ile beslenen egonun etkisinden kaçmak ve kendine bakmak zordur. Bunun tek yolu tevazu ve alçakgönüllü olmayı öğrenmeye çalışmaktır.

Yöneticinin yalıtılması ve ego şişirilmesinden kaçınmak için neler yapılabilir:
 • İlk adımda çevrenizde olan kişilere bakınız, yalıtılıp, yalıtılmadığınıza karar veriniz.
 • Size sunulan avantajları yazarak sayınız ve bunların hangilerinden kısmen veya tamamen vazgeçeceğinizi düşününüz. Vazgeçtikleriniz size neler sağlayacaktır, değerlendiriniz?
 • İnsanlarla daha çok bir araya gelmek için fırsat yaratınız.
 • Kişileri ismen tanımaya çalışınız ve onlara değer verdiğinizi gösteriniz.
 • Çalışanlarınıza zaman tanıyınız.
 • Daha çok dinlemeyi ve soru sormayı öğreniniz.
 • Çalışanların fikirlerine önem verdiğinizi gösteriniz.
 • Çalışanların başarı ve başarısızlıklarını doğrudan karşılıklı konuşunuz.
 • Sorunların ve problemlerin kökenine sorularınız ile inilmesini sağlayınız.
 • Geri bildirim alınız.
 • Korku atmosferi yaratmaktan kaçınınız.
 • Alçak gönüllü ve tevazu sahibi olmak için çaba gösteriniz.

Yazımıza Carsberg firmasının CEO'sunun aldığı karar ve uygulamasını ele alarak başlamıştık.

Ülkemizden iki farklı iki uygulamayı yazmak istiyorum, lojistik sektöründeki bir üst düzey yönetici kendisine lüks bir oda yaptırmak yerine toplantı odasında çalışmayı tercih etmektedir. Mümkün olan tüm zamanını sahada personeli ile geçirerek tüm karar ve operasyon süreçlerine yakın olmaya çalışmaktadır. Tabi ki bu kendisini ulaşılabilir yapmasının yanı sıra, iletişimde doğallığı ve sorunların çözümünde hızlı karar alınmasını sağlamaktadır.

Başka bir kurumda ise üst düzey yönetici sabah işe geldiğinde her gün farklı bir veya iki birim müdürünün odasında uğrayarak sabah çayını içmekte ve daha sonra odasına geçmektedir.  Bu şekilde bir gün öncesini konuşurken, o gün yapılacakları dinlemektedir. Akşam çıkmadan başka bir birime uğramaktadır. Sohbet esnasında oluşturulan doğal ortam ile fikirlerin akışı sağlanmaktadır.

Üç örnekte yöneticilerin farklı uygulamaları vardır. Önemli olan egonuzu şişiren unsurlar, kişilerden uzaklaşacak bir sistemi kurabilmenizdir.

"Yükselmek isteyen mütevazı olmalı, yücelik damına çıkmak için alçakgönüllülükten başka merdiven yoktur. Sadi Şirazi"
 
Eğitim, Koçluk veya mentorlük süreçlerinde birlikte çalışmak için lütfen irtibat kurunuz.

Saygılarımla
Fikret GÜZELLER

Kaynaklar
https://hbr.org/2018/11/ego-is-the-enemy-of-good-leadership, Ego Is the Enemy of Good Leadership
https://www.pekguzelsozler.com/yalakalik-ile-ilgili-sozler