• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

Ana Sayfaya Dönüş

En Çok Okunan Yazılarım

Güncel 

Yazılarım

Yorumlar

İletişim

Kadın-Erkek Çekiciliği ve Altın Oran

 (gtag.js) İletişimde fiziksel görünümün olumlu etkisi olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Algı yönetiminde güzellik ve yakışıklı olmak ilk başlangıçta algı yönetimine olumlu katkı sağlamaktadır. Bu nedenle fiziki güzelliği nasıl algıladığımızı ele alıyorum.

Yeni Zelanda'daki Victoria Üniversitesi profesörü Barnaby Dixson, Alan F. Dixson, Phil J. Bishop Amy Parish, İnsanın fiziki yapısı ve cinsel çekiciliğini kadın ve erkek açısından değerlendiren 2009 yılında yayınladıkları mukayeseli bir çalışma yapmışlardır.

Benim yazmaya başlarken niyetim doğrudan altın oran hakkında yazı yazmaktı, Barnaby Dixson'ın yaptığı İngilizce çalışmayı okuyunca altın oran konusuna geçiş için bu konudan da bahsetmenin faydalı olacağını değerlendirdim.

Bu bilimsel çalışmanın 1 nci bölümünde kadınlara 4 ayrı somato vücut tipinde çıplak erkeklerin sırt tarafından çekilmiş fotoğrafları gösterilmiş ve hangisinin çekici olduğu sorulmuştur.

Bu 4 ayrı tip Erkeklerin bedensel özelliklerine  bir göz atalım. 1.Ektomorf ( Dar omuzlu ve dar kalçalı ve dar göğüslü) 2.Mezomorf ( Geniş omuzlu, dar belli, güçlü  kollar ve kaslı yapı), 3.Endomorflar (geniş bel, dar omuz, Kalın kemik yapısı), 4. Karma somato tipler ( tüm tiplerin karışık özelliklerini gösterirler).

Burada sizce hangi tip Erkek Kadınlar tarafından çekici bulunmuştur, çoğunuz Mezomorf, geniş omuzlu, kaslı erkeklerin çekici çıktığını düşünebilirsiniz ancak cevap HAYIR'dır; Karma tip olan erkek tipi çekici bulunmuştur.

2 inci çalışmada kadınlar yüzleri görünecek şekilde çıplak fotoğrafları çekilen erkeklerden göğüs ve karın bölgesinde kıllı olmayanları çekici bulmuşlardır.

4 üncü çalışmada erkekler sırt kısmından çekilmiş olan Kadın fotoğrafları üzerinden hangisinin çekici olduğunu seçmişlerdir ve burada yapılan seçimlerde yeni Zelanda da 0,7 oranlı Amerika da ise 0,6 kalça ve bel oranlı kadınları kısa ve uzun vadeli ilişkiler için çekici bulunmuştur.

Dünyada güzel kadınların her yıl sıralaması yapılmaktadır. 2015 yılındaki sıralamada 2 inci sırada Kim Kardashian ve 1 inci sırada Scarlett Johansson yer almıştır.

Liderlik ve Algı Yönetimi Eğitimi için Tıklayınız.

Tüm dünyada tanınan Kim Kardashian'ın ölçülerini yukarıdaki bilimsel çalışmalar ve yapılan sıralama kapsamında ele alalım, aynı zamanda değerlendirmeye altın oranı da katalım, Kim Kardashian'ın Vücut ölçüleri ise 86/66/110 cm'dir
Altın Orana Yakınlığı:% 96.3, kalça- bel oranı ise: 0,6'dır

Scarlett Johansson'ın vucut ölçüleri 91.5-63.5-91.5 cm'dir. Altın Orana yakınlığı:  %96.4, kalça- bel oranı ise:0,693'tür.

Ölçekte Altın orana yaklaştıkça Kadınlarda çekicilik artmaktadır. Erkekler Kadını daha çekici buluyorlar. Doğuştan görme engelli erkekler üzerinde Johan C. Karremans, Willem E. Frankenhuis Sander Arons tarafından bir çalışma yapılmıştır. Evolution and Human Behavior HBES) akademik dergisinde yayınlanan araştırma sonuca göre görme engellilerin de tercihi düşük bel oranıdır.

Görme engellilerin tercihi gören erkeklerden farklı değildir.  Bu çalışmadan çıkan bir önemli sonuçta şudur. Hayatlarında hiç görmedikleri için sosyal medya ve çevreden etkilenmemişlerdir yani tercihleri genetiktir.

Erkeklerin spor salonlarında boş yere çalıştığını, çekici olmak uğruna boş yere kas yaptıklarını; kadınların ise yalnızca zayıflayarak forma girmek yerine altın orana dikkat etmelerinin gerektiğini bunun yanısıra bel kalça oranın da önem kazandığını bilimsel çalışmaların sonuçlarından anlıyoruz.

Peki bu altın oran nedir? Altın Oranı kullanılan için kullanılan sembol, Fi yani ɸ irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1,618033988749894...'tür. noktadan sonraki ilk 15 basamaktır.

İnsanın oranları adını ve ilahi oran tanımını ilk olarak Leonardo Vinci kullanmıştır. Leonardo Da Vinci'nin “Son Yemek ya da Son Akşam Yemeği”, freskini yaklaşık 1495–1498 yılları arasında, Duke Lodovico Sforza'nın isteği üzerine Milano yakınlarındaki Santa Maria Dele Grazie'nin duvarına yapmıştır ve bu tabloda altın oran çok başarılı olarak kullanmıştır.

Mısırdaki piramitler, ay çiçeği ve salyangoz, çam kozalağı ve parmaklarınız arasındaki ortak özellik altın orandır. İnsanın iç kulağında yer alan Salyangoz ses titreşimlerini aktarma işlevini görmektedir. İçi sıvı dolu olan bu kemiksi yapı, içinde altın oran vardır. altın oran doğada bir çok yerde ve mimaride karşınıza çıkmaktadır ve gelecekte çıkacaktır.

Leonardo da Vinci'nin günlükleri arasında, bulunan ve notlarının yanında bulunan eksiz iç içe geçmiş kolları ve bacakları açık ve kapalı olmak üzere çıplak bir adamı orantıları ile tasvir ediyordu. Çizimdeki Vitruvius Adamı olarak adlandırıldı. Eksiz, iç içe geçmiş bir daire ve bir karenin ortasına çizilmiş, uzuvları açık ve kapalı pozisyonda üst üste geçen bir çıplak erkeği betimektedir.

İnsan Vücudundaki altın oranların bir kısmını sayarsak;
 • Yüzün boyu / Yüzün genişliği,

 • Dudak- kaşların birleşim yeri arası / Burun boyu,

 • Yüzün boyu / Çene ucu-kaşların birleşim yeri arası,

 • Ağız boyu / Burun genişliği,

 • Burun genişliği / Burun delikleri arası,

 • Göz bebekleri arası / Kaşlar arası.

 • Parmak ucu-dirsek arası / El bileği-dirsek arası,

 • Omuz hizasından baş ucuna olan mesafe / Kafa boyu,

 • Göbek-baş ucu arası mesafe / Omuz hizasından baş ucuna olan mesafe,

 • Göbek-diz arası / Diz-ayak ucu arası.


İnsan vücudunda bulunan bu altın oranları beynimiz algılamakta ve bu oranlar biz karşımızdaki kişinin çekici gelmesinde etkin rol oynamaktadır.

Pentagram, Yunanca beş çizgili anlamına gelen pentagrammon kelimesinden gelmektedir ve Birleşik beş köşeli yıldız demektir. Çizgileri içeriden birleşiktir. Bu yıldızında özelliği altın oranı temsil etmesidir. bir çok yerde Vitruvius Adamı bunun üzerine yerleştirilerek altın oran öne çıkarılmaktadır.

Barnaby Dixson'in Bilimsel araştırmasının 3 üncü aşamasını toplumun geneli ile paylaşamayacağımdan yazamadım, 5 inci aşaması ise ten rengi tercihini ele alıyordu. Bu kısım altın oran ile ilişkili olmadığı için konu edilmedi.

Yukarıda açıkladığımız bilimsel yayınlarda ifade edildiği gibi genetiksel olarak neyin çekici olduğunu Erkekler biliyor ve kadın bedeninde aradığı ‘altın oranın’ bel çevresi arasındaki oranın 0,6 veya 0,7 ve diğer oranın ise altın oran 1,618 olduğunu söyleyebiliriz.

Altın Oran ilk izlenimde, güvenirlik algısının oluşumunu olumlu etkilemekle birlikte, bilgi ve iletişim becerisi ile desteklenmediğinde, yakışıklılık veya güzellik algısı ile oluşan etki ortadan kalkmaktadır.


Sun Tzu Felsefesiyle Stratejik Yönetim ve liderlik Eğitimi için Tıklayınız.

Bu yazıda altın oran ve çekicilikten bahsettik, Altının kendisini veya altın edecek parayı, evi arabayı ASIL ORAN olarak kabul edenler bu yazıda aradıklarını bulamayacaklardır::))


Bahse Konu olan Altın Orandır , Altın Kural değil;
Her yere ve Her şeye tatbik etmeye çalışmayınız.

Sorularınız olursa  lütfen mesaj atınız, gelecek eğitimlerde Birlikte olmak dileğimle;

Beğendiğiniz yazıları dostlarınızla paylaşınız.
Fikret GUZELLER